tr Türkçe
Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Mardin’in Doğal Güzellikleri

Mardin’in Doğal Güzellikleri Nereleri?

Mardin, şehri tarihin her döneminde Mezopotamya’nın önemli bir konumunda olmuş, dolayısıyla medeniyetlerin gelişiminde merkezi rol üstlenmiştir. Konumunun yanı sıra, tarım devrimi açısından oldukça önemli bileşenler olan toprak ve su kaynaklarına olan yakınlığı şehrin popülaritesini her daim arttırmıştır. Bunun yanı sıra, Mardin sahip olduğu doğal güzelliklerle de şiirlere konu olmuştur. Mardin’in doğal güzellikleri arasında bölgenin kalker taşları ile şekillendirilmiş tarihi eserleri ve diğer el sanatı unsurları gelir. Özellikle iklim özeliklerinden ve yer şekillerinden dolayı Mardin taş evleri bölgede en çok ilgi gören yapılar arasında yer alır.

Mardin’in Doğal Güzellikleri: Taş Evler

Mardin’in taş evleri bölgenin en önemli doğal taş kaynaklarından olan sarı kalker adı verilen taşlardan yapılmıştır. Kendine özgü bir mimariye sahip olan bu taş evler, komşuluk hakları ve şehir altyapısı düşünülerek inşa edilmiş dolayısıyla şehirdeki ambiyans oldukça estetik bir şekilde tasarlanmıştır. Taş kesme usulü açısından Kudüs ve Venedik ile aynı standartlarda bir sanat anlayışına sahip olan Mardin evleri; şehir turu yapanlara oldukça şaşalı bir turistik deneyim yaşatırlar.

Mardin’in Doğal Sabunları

Mardin tarihi eserleri gibi doğal güzellikleri de Mardin şehir turu yapan turistler için her daim ilgi çekici bir başlık olmuştur. Mardin’in doğal güzellikleri kapsamında dikkat çeken bir diğer önemli başlık da doğal sabunlardır. Mardin’in doğal sabunları rengârenk yapıları ve mis gibi kokuları ile şehri ziyaret edenlerin en çok ilgi gösterdikleri hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. Mardin’in önemli kültür miraslarından biri de olan bu doğal sabunlar, tamamen organik ve sağlıklı maddelerden üretiliyor. Özellikle eşek sütü gibi bileşenlerin kullanıldığı bu sabunlar, Mardin turu yapan turistlerin şehirden ayrılmadan önce bol bol aldıkları hediyelikler arasında yer alıyor.

Mardin’in En Önemli Mimari Unsurları: Abbaralar

Abbara adı verilen altı tünel üstü ev olan bu yapılar, özellikle örgü tekniği ile sokakların birleştirilmesi için kullanılan bir mimari teknik aslında. Fakat teknik detayların ötesinde Mardin’in en önemli mimari estetiklerinden olan abbaralar, şehri ziyaret edenlerin altından geçerken türlü türlü hisler yaşayacakları yapılar. Abbaraları özgün kılan bir diğer önemli detay ise bu yapıların sadece Mardin’e özgü olması. Bir de şehrin doğal güzellikleri olan sarı karkel kesme taşlarından yapılma oldukları göz önünde bulundurulunca abbaraların, Mardin’de gezilecek yerler arasında en önemli konumlardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Mardin Dar Sokakları

Bir diğer önemli Mardin klasiği olan sarı kalker evlerin çevresinde dizildiği ve şehre özgü bir ambiyans yarattığı dar sokaklar. Mardin’in dar sokakları özellikle yakın zamanda Mardin gezisi yapmak isteyenlerin üzerinde durmaları gereken bir başlık. Mardin’in dar sokakları, şehre oldukça estetik bir atmosfer katmakla kalmıyor, aynı zamanda şehri ziyaret eden turistlere diğer şehirlerde olmayan bir turistik deneyim yaşatıyorlar.

Mardin’in Harabesi Bile Şaheser: Dara Harabeleri

Mardin’in en önemli turistik yapılarından olan Dara Harabeleri, kalker taşının kullanıldığı ve Mezopotamya’da eşi benzeri olmayan tarihi eser olarak öne çıkar. Dara Harabeleri, Pers kültüründen izler taşıyan ve Mardin’in tarihi eserleri arasında en çok ilgi çeken yapılar arasında yer alır. Her sene Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından yüz binlerce turiste ev sahipliği yapan Dara Harabeleri, Mardin’inde mutlaka görülmesi gereken yerler listelerinde her daim zirvede yer alır. Bu bağlamda eğer yakın bir zamanda Mardin şehir turu yapmayı planlıyorsanız mutlaka Mardin’de Dara Harabelerini ziyaret etmelisiniz.

×

Merhabalar 🙋🏻 gelmek istediğiniz tarihi ve gezi süresini belirlediyseniz tek yapmanız gereken tur paketlerimizden size uygun olanı seçmek 👇 turlarımız kişi sayısına özel araçlarla istediğiniz zaman yapılabilmektedir 🚙🚌 1-2 gün veya daha uzun süren tur paketlerimizi aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz 🚀

🔶Mardin ve Midyat
🔸Günübirlik - Telkari Tur
🔸2 Günlük - Reyhan Tur
🔸3 Günlük - Kahrab Tur
🔶Mardin ve Diyarbakır
🔸3 Günlük - Dicle-Fırat Tur
🔶Mardin ve Şanlıurfa
🔸3 Günlük - Şahmeran Tur

 

 

📞 İletişim : +905445400047

📨 Mail : [email protected]

  WhatsApp :  +905445400047  Tıkla konuş

×