tr Türkçe
Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Mardin’in Kültürel Dokusu

Mardin’in Kültürel Dokusu Hakkında Merak Edilenler

Mardin Türkiye’nin sonrasında da Doğu Anadolu’nun tarihsel ve kültürel açıdan en önemli şehirlerinden biri. Mezopotamya’nın merkezindeki ve İpek Yolu üzerindeki konumu ile tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir; tarihi eserleri, mimari yapıları ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor.

Kendine has bir kültürel dokuya sahip olan Mardin’in önemli kültürel simgeleri arasında gösterilen Dara Harabeleri, Altunboğa Medresesi gibi eserler yer alıyor. Bölgedeki atmosferini merak edenler için düzenli olarak düzenlenen Mardin turları sayesinde ziyaretçiler bölgedeki kültürel dokuyu deneyimleyebiliyorlar. Bu yazımızda Mardin gezisi yapmayı planlayanların, Mardin’in kültürü hakkında bilmesi gereken detaylara yer vereceğiz. İşte şehrin kültürel dokusu ile alakalı öne çıkan başlıklar:

 

Şehrin Özgün Dokusu: Geleneksel Mardin Evleri

Mardin’de gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen şeyler arasında Mardin evleri yer alır. Geleneksel Mardin evleri; şehrin önemli simgelerinden olmakla birlikte nadide yapılar olarak da öne çıkarlar. Yapı malzemesi sadece Mezopotamya’da bulunan sarı kalker taşı olması nedeniyle oldukça özgün yapılar olarak bilinirler. Mimarisinden dolayı kışın oldukça sıcak olan yapılar yazın da serin olması özelliğiyle bilinirler. Şehrin kültürel dokusunun önemli birer yansıması olan geleneksel evler, Mardin turu yapmayı planlayanların mutlaka görmesi gereken yapılar arasında yer alır.

 

Mardin’de Kültür ve Sanatın Merkezi: Mardin Müzesi

“Medeniyetlerin Beşiği” olarak anılan Mezopotamya, bu zamana kadar onlarca büyük imparatorluğa ve uygarlığı ev yapmış bir konumdur. Bölgenin bu özelliğinden dolayı, arkeolojik ve kültürel açıdan eşsiz altyapıya sahip olduğu söylenebilir. Bölgenin tarihini deneyimlemek isteyenler için en ideal adreslerden olan Mardin Müzesi, tarih öncesi uygarlıklara dair izlere de ev sahipliği yapıyor. Şehrin farklı lokasyonlarına düzenlenen Mardin turları kapsamında da uğrak adreslerden biri olan müzede Mardin’in tarihine dair birçok parça sergileniyor. Bunlar arasında özellikle bölgede yapılan Arkeolojik kazılardan çıkan; Asur, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan parçalar dikkat çekiyor.

 

Mardin’in Tarihini Anlamak ve Yorumlamak

Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehrin kültürünü anlayabilmeleri açısından bir diğer önemli etken de tarihini anlayabilmektir. Mardin turu yaparken ayaklarınızın altından akıp giden şehir sokaklarında hangi medeniyetlerin hüküm sürdüğünü, hangi kralların yürüdüğünü bilmek de büyük önem eder. Bu doğrultuda şehrin tarihini anlayabilmeniz ve yorumlayabilmeniz adına tarihsel açıdan bazı dönemlere aşina olmak yararlı olacaktır. Milattan önceki dönemlere kadar uzanan şehir tarihi, bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olması nedeniyle oldukça köklü bir geçmişe sahiptir.

 

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda Mardin’in tarihi açısından bilinmesi gereken en önemli başlık Sümerler ve Akadlar dönemleridir. Mezopotamya uygarlıkları arasında en önemli yapı taşlarını oluşturan bu iki medeniyet, Mardin’in tarihsel dokusu açısına büyük katkılar yapmıştır. Özellikle Akadlar, şehrin tarımsal potansiyelini geliştirerek bölgesinde merkezi bir konum haline getirmiş, dolayısıyla Mardin şehrinin temelleri Akadlar döneminde atılmıştır. Şehirde yapılan arkeolojik kazılarda Akadlar dönemine ait birçok kalıntı, çanak, çömlek bulunmuştur. Bu dönemden kalan ve arkeolojik kazılarda bulunan birçok eser kalıntısı günümüzde Mardin Müzesi’nde sergilenmektedir.
Mardin’de Kültürel Etkinlikler

Mardin’de yapılacak kültürel etkinlikler özellikle ortamın sanatsal ambiyansını yansıtacak şekilde düzenlenir. Çok kültürlü bir dokuya sahip olduğundan farklı inanışların birbiri ile iç içe geçtiği ortamda; özellikle farklı mimari anlayışları yansıtan kiliseler, camiler ve medreseler dikkat çeker. Şehrin en önemli dini simgelerinden olan Deyrulzafaran Manastırı, milattan önceki dönemlerde Güneş Tapınağı olarak anılan bir yapının üzerine inşa edilmiştir. Varlığını günümüzde de aktif olarak sürdüren ve Süryaniler tarafından kullanılmaya devam eden Deyrulzafaran Manastırı, bölgede hem yabancı hem de yerli turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapılardan biri olarak öne çıkar.

 

Tüm bunların yanı sıra Mardin’deki bir diğer önemli kültürel etkinlik de şehirde düzenlenen sıra geceleridir. Bölge halkının en önemli geleneksel faaliyetlerinden olan sıra geceleri özellikle Mardin Turu katılımcılarının en çok ilgi gösterdikleri bir diğer etkinliktir. Mardin mutfağı ve şehrin gastronomik kültürünün anlaşılabilmesi adına oldukça önemli bir etken olan sıra geceleri, Doğu kültürünün en önemli etkinliklerinden biri olarak öne çıkar. Bu doğrultuda yakın zamanda Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehirle alakalı görmeleri gereken en önemli kültürel etkinliklerden birinin de sıra geceleri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

×

Merhabalar 🙋🏻 gelmek istediğiniz tarihi ve gezi süresini belirlediyseniz tek yapmanız gereken tur paketlerimizden size uygun olanı seçmek 👇 turlarımız kişi sayısına özel araçlarla istediğiniz zaman yapılabilmektedir 🚙🚌 1-2 gün veya daha uzun süren tur paketlerimizi aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz 🚀

🔶Mardin ve Midyat
🔸Günübirlik - Telkari Tur
🔸2 Günlük - Reyhan Tur
🔸3 Günlük - Kahrab Tur
🔶Mardin ve Diyarbakır
🔸3 Günlük - Dicle-Fırat Tur
🔶Mardin ve Şanlıurfa
🔸3 Günlük - Şahmeran Tur

 

 

📞 İletişim : +905445400047

📨 Mail : [email protected]

  WhatsApp :  +905445400047  Tıkla konuş

×