Gözal Turizm Organizasyon
Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Mardin Turu ile Otantik Bir Deneyime Hazırlanın

 

Mezopotamya’nın beşiği farklı kültürlerin birleşme noktası Mardin, Güneydoğu Anadolu’nun göz bebeği olarak da tanınır. Mardin’in kendine has mistik unsurları, dini simgeleri ve kültürel bileşenleri sayesinde şehir turistler için oldukça önemli bir cazibe merkezi olarak öne çıkar. Mardin özellikle dini simgeleri barındıran, birbirinden önemli kültürel simgelere ev sahipliği yapan bir şehir olarak da bilinir. Bu doğrultuda Mardin’in çok katmanlı kültürü, şehri ziyaret etmeyi planlayan ve Mardin turu yapmak isteyen turistlere egzotik bir deneyim vaat etmektedir. Mardin, baştan sonra dini simgeleri ve mistik unsurları sayesinde gizemli bir şehir olmuştur. Buna bir de şehrin kendine özgü mimarisi eklenince şehrin ruhani bir yanı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu yazımızın konusu da Mardin’in kültürel katmanları ve şehrin mistik yapısıdır. Mardin şehir turu ile şehrin egzotik atmosferini deneyimleyecek olanların şehir hakkında bilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanır:

 

Farklı Dinleri Bir Araya Getiren Bir Coğrafya

Mardin, Mezopotamya’nın ve farklı kültürlerin beşiği olarak bilenen bir şehirdir. Özellikle dini açıdan çeşitliliğiyle dikkat çeken bir coğrafyaya sahip olması, şehre kendine özgü bir ambiyans katmıştır. Farklı kültürlerin ve dini inanışların simgesi olan tapınaklar arasında camiler, manastırlar ve sinagog gibi çeşitli dinlerin simgesi olan imgeler yer alır. Bu bilgiler ışığında yakın gelecekte Mardin gezisi yapmayı planlayan turistler, şehir gezisi esnasında hem mistik hem de kültürel bir deneyim yaşarlar.

 

Mardin’in Tarihsel Derinliği

Mardin turu yapacak olanlar için bir diğer önemli başlıkta şehrin tarihsel derinliğidir. Mardin’in tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bir konumda olması ve bazı imparatorluklara başkentlik yapmış olması, Mardin’in en önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkar. Bu bilgiler ışığında Mardin’i yakın gelecekte gezmeyi planlayanların şehirdeki çeşitli lokasyonları görerek şehrin bu özelliğini en verimli şekilde deneyimleyeceklerini söylemek doğru olacaktır. Tüm bunların yanı sıra Mardin’in tarihsel derinliği kapsamında Mardin tarihi eserleri oldukça önemlidir. Özellikle Mardin Kalesi ya da Dara Antik Harabeleri gibi konumlar; şehrin mistik ve egzotik ambiyansını deneyimlemek isteyen turistlerin muhakkak görmeleri gereken mekanlar arasında yer alır. Mardin Kalesi, şehir merkezindeki konumu ve şehrin simgesi olması özelliğiyle öne çıkar. Dara Antik Kenti ise Mardin’in şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede yer alan ve bünyesinde Sümer ve Pers kültüründen izler barındıran bir Mardin tarihi eseri olma özelliğiyle dikkat çeker.

 

Mardin Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mardin turları özellikle şehre ilk defa gidecek olan turistler için oldukça ideal seçeneklerdir. Özellikle şehrin farklı konumlarını da içine alan gezi planları ile yakın gelecekte Mardin şehir turu yapacak olanlara çok yönlü bir şehir deneyimi vaat eder. Tüm bunların yanı sıra, Mardin turları Türkiye’nin ve dünyanın farklı konumlarından şehri ziyaret etmeyi planlayanların üst düzey bir şehir deneyimi yaşamasına da olanak verir. Bu bağlamda özellikle Mardin’in tarihi eserleri, şehrin doğal güzellikleri ve önemli konumlarını da içine alan bir gezi deneyimi vaat ederler. Bu bilgiler ışığında Mardin şehir turları gibi seçeneklerin yakın gelecekte şehri gezmeyi planlayan turistler için en ideal opsiyonlardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

Mardin’de Kalınacak Yerler

Mardin’de kalınacak yerler dendiğinde farklı oteller ve pansiyonlar öne çıkar. Şehrin farklı lokasyonlarında yer alan bu konaklama seçenekleri arasında Mardin gezisi yapacak olan kişinin bütçesine göre uygun seçenekler kolaylıkla bulunabilir. Bu bağlamda, şehir genelinde lüks oteller olduğu gibi daha düşük bütçeli konaklayıcılar için daha uygun opsiyonlar da mevcuttur. Mardin otelleri hem mutfak açısından hem de konaklama açısından ziyaretçilerine üst düzey bir deneyim vaat ederler. Özellikle lüks konaklama olanaklarına sahip olan bu oteller, başta Mardin Merkez olmak üzere şehrin çeşitli lokasyonlarında yer alır.

 

  • Lüks Mardin Otelleri

Lüks Mardin otelleri öncelikli olarak Merkez ilçesindeki turistik alanlara ve şehrin önemli kültür simgelerine yakın yerlerde yer alırlar. Bu bağlamda Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehirdeki önemli ulaşım olanaklarına yakın olabilmesi açısından merkezdeki otelleri tercih etmeleri yararlı olacaktır. Mardin lüks oteller başlığında arama yapan kullanıcılar için buradaki konaklama şirketleri üst düzey olanaklar ve Mardin tur paketleri sunarlar. Her şey dahil konaklama seçenekleri olarak da değerlendirilebilecek olan bu paketler, üst düzey bir turistik deneyim vaat ederler.

Tüm bunların yanı sıra Mardin kalınacak oteller başlığında öne çıkan seçenekler arasında Mardin Mutfağını da deneyimleyebiliyorsunuz. Oteller sundukları geniş menü ve restoran hizmetleri sayesinde Mardin mutfağının önemli yemeklerini deneyimlemenize olanak verebiliyorlar. Bunun yanı sıra lüks oteller, hem oda çeşitliliği hem de üst düzey konfor seçeneklerine sahip konaklama olanakları sayesinde müşterilerine üst düzey bir deneyim vaat ediyorlar.

 

  • Mardin Merkez Otelleri ve Pansiyonları

Mardin merkez ilçesinde otel arayışında olanların özellikle Mardin turu yapmayı planlayanlar olduğunu söylemek doğru olacaktır. Mardin merkez otelleri gerek ulaşım olanaklarına gerekse bölgedeki işlek yollara olan yakınlığı ile şehri gezmek isteyenlerin öncelikli olarak tercih etmesi gereken seçenekler arasında yer alır. Mardin merkez otelleri ve pansiyonları arasında hem aile seçenekleri hem de daha sakin ve konforlu otel opsiyonları öne çıkar. Tercih edilecek olan Mardin otel opsiyonunun konaklama kalitesine, restoran ve kafe kullanımına ya da diğer konaklama paketlerine göre fiyat seçenekleri de değişebilmektedir. Bu doğrultuda Mardin’e seyahat edeceklerin daha önceden Mardin otel fiyatı araştırması yapıp kendilerine uygun olan paketi tercih etmeleri yararlı olacaktır. Aynı şekilde Mardin otelleri için erken rezervasyon gibi olanaklardan faydalanan kullanıcılar, daha hesaplı konaklama seçeneklerinden de faydalanabilmektedirler.

 

  • Mardin’de Termal Otellerde Kaplıca Deneyimi

Her ne kadar şehirde şifalı termal su kaynakları açısından elverişli olmasa da bölgedeki Mardin Germ-i Ab Kaplıcası tüm ihtiyaçlara en nitelikli şekilde yanıt vermektedir. Termal turizm açısından Doğu Anadolu’daki en önemli merkezlerden biri olan Germ-i Ab Kaplıcası, şifalı su kaynakları ile ziyaretçilerine üst düzey bir deneyim vaat etmektedir. Bu doğrultuda, şehre gidenler bölgedeki termal otellerde konaklayarak kaplıcanın güzelliklerinden en güzel şekilde faydalanabilirler. Bunun yanı sıra Mardin Germ-i Ab kaplıcası, hem çok yönlü hem de şifalı kullanım seçenekleri ile ziyaretçilerine üst düzey bir turizm deneyimi vaat etmektedir.

 

Daha fazla detay için mardin otelleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Mardin’in Otantizmi Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

 

Doğu Anadolu sınırları içerisinde sahip olduğu Mistik atmosferi ile dikkat çeken Mardin, gerek manevi gerekse kültürel yapısı ile Türkiye’nin kültür turizmi açısından en önemli şehirlerinden biri olarak öne çıkar. Tarihsel açıdan eski çağlara kadar uzanan geçmişi sayesinde Mardin, özellikle çok katmanlı kültür izlerini gezerek deneyimlemek isteyenler için ideal bir şehir olarak bilinir. Bu doğrultuda Mardin turları, şehri yakın zamanda gezmeyi planlayanlara çok yönlü bir kültürel deneyim vaat eder. Mardin gezisi yapmayı planların ise Mardin’in gizemi ve mistik yapısı hakkında bilmeleri gereken oldukça ilginç şeyler mevcut. Şehrin tarımsal devrimi başlatan ortamı, farklı inanışlara ev sahipliği yapan mistik atmosferi ve dahası… Bu yazımızın konusu da Mardin’in mistik ambiyansı. Şehrin otantik yapısı ile alakalı dikkat çeken başlıklar ise şu şekilde öne çıkıyor:

 

  • Bereketli Hilal’in Merkezi Mardin

 

Belki de tarihteki en önemli dönüş noktalarından biri olan Tarım Devrimi, bitkilerin ve hayvanların evcilleştirilmeye başlanmasıyla gerçekleşen dönemin genel ifadesi olarak tanımlanır. Tarım Devrimi’nin gerçekleştiği alan ise Bereketli Hilal olarak anlamlandırılan ve sınırları Mardin’in merkez alacak şekilde genişleten lokasyonlardan biri olarak bilinir. Mardin’in tarih boyunca bu denli önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmasındaki en önemli etkenlerden biri de o çağlardaki zenginlik kaynağı olan verimli topraklarıdır. Şehrin verimli ve tarıma elverişli toprakları sayesinde, birçok İmparatorlu Mardin sınırları içinde büyümüş ve şehir dini inanışların şekillendiği bir konum olmuştur.

 

Bölgede gerçekleşen Tarım Devrimi, bölgenin hızla büyümesine ve ilk yerleşim yerlerinin kurularak medeniyetin adım adım gelişmesine olanak vermiştir. Dicle ve Fırat havzasındaki verimliliği de düşünülünce Mardin’in neden medeniyetlerin beşiği olarak anıldığını anlamak zor olmayacaktır. Bereketli Hilal, şehrin neden bu güne kadar bu denli çok medeniyete ev sahipliği yaptığını anlamamız açısından önemli. Özellikle gelişen ekonomik devrimin, Mardin’i kralların ve imparatorların şehri yapmasını sağladığını söylemek doğru olacaktır. Aynı zamanda o devirde en önemli zenginliğin toprak olduğu da düşünülünce Mardin’deki otantik atmosferi daha iyi anlayabiliriz.

 

  • Mardin’in Çok Yönlü Kültürel Katmanı

 

Mardin’i otantik ve mistik yapan bir diğer önemli etken de şehrin kültürel katmanlarıdır. Şehrin fiziksel olarak zenginliğe elverişli bir konumda olmasının, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasında önemli rol oynadığından yukarıda bahsetmiştik. Bu bağlamda Mardin kültürü özellikle farklı dini inanışların bir araya gelmesiyle şekillenmiştir. Süryaniler, Ermeniler, Müslümanlar şehirde kendi inanışları doğrultusunda ibadethaneler ve tapınaklar inşa etmiş, dolayısıyla her kültür şehre kendi inanışından bir şey katmıştır. Bu gün Mardin gezisi yapıp şehir sokaklarında gezerken gözümüze ilişen her bir tapınak, her bir cami ve kilise bu inanışların şehre kattığı önemli mistik simgelerdir. Dolayısıyla bu mimari yapıların, şehrin kültürel dokusunun en önemli simgelerinden olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

  • Bölgenin Sağlık Turizm Potansiyeli: Termal Su Kaynakları ve Şifalı Kaplıcalar

 

Mardin’deki en otantik mekanlardan olan kaplıcalar, bölgenin sıcak su kaynaklarının konuşlandığı bölge olan Dargeçit ilçesine yakın konumlarda yer alır. Şifalı kaplıcalar, termal sağlık turizminin en önemli bileşenlerinden olmakla birlikte Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlamaya devam ediyor. Özellikle çevrede büyük bilinirliğe sahip olan ünlü Germ-i Ab kaplıcası, şehirdeki en önemli kaplıcalardan biri olarak öne çıkar. Mardin turları ile şehri gezmek isteyenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken kaplıcalar, hem şifalı olmasıyla hem de vaat ettiği konforla biliniyor.

 

  • Tarihi Çarşılarda Otantik Alışveriş Deneyimi

 

Mardin’de alışveriş dendiğinde aklınıza hemen alışveriş merkezleri ve dört duvar arasına sıkışıp kalan mağazalar gelmesin. Mardin’de gezilecek yerler arasında en popüler seçeneklerden olan çarşılar, özellikle tarihi ambiyansları ile dikkat çekiyor. El zanaatları ürünleri, şehrin önemli simgeleri ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bu çarşılarda aynı zamanda Mardin Mutfağı ile alakalı simgeler arasında yer alan yiyecekler de bulabilirsiniz. Mardin çarşıları dendiğinde ise akla Revaklı Çarşı ve Kayseriyye Çarşısı gibi seçenekler geliyor. Bu iki çarşı özellikle mimari yapıları ile özellikle Osmanlı Dönemi’nden günümüze erişen simgelere ev sahipliği yapıyor. Tüm bunların yanı sıra Mardin Ulu Cami etrafındaki çarşı da Mardin gezisi yapacakların mutlaka ziyaret etmeleri gereken mekanlar arasında ilk sırada geliyor.

 

Merhaba Sevgili Tarih Severler,

Kültür turizmi oranlamak gerekirse 80% gezgin, tarih meraklısı ve otantizm tutkunu insanların tutkuları sayesinde canlı kalır. Kültür turizmi görülmek istenilen bölgenin Kapadokya, Mardin veya Kars neresi olduğu fark etmeksizin yerel yaşantısı ve kültürlerini daha yakından görmek, yaşamak ve hissetmek içindir. Bu bağlamda da kültür turları en iyi yerel acente ve insanların hizmeti ve yardımlarıyla en iyi şeklini alır.

  • Neden Yerel Turlar ?

Yerel turlar, yerel insanlar tarafından işletildiği için örneğin bir bölgedeki misafirperverlik unsuru dikkat çekiyorsa hizmetleri ile bunu en iyi şekilde gösterirler. Yemek kültüründe ise gidilecek yerel lokantalarda yenilecek lokal tatlar bu duyguları harmanlar. Bizi biz yapan ne varsa yaşamakta ve yaşatmak için bu hizmeti sürdürmekteyiz.

  • Mardin’de Turizm Bakış Açısı

Halk giderek turizm konusunda bilinçlenmekte ve faydasını gördükçe git gide profesyonelleşmektedir. Siz değerli misafirlerimiz Mardin’i ziyaret ettikçe ve lokal hizmetleri kullandıkça turizm tanıtıma girmektesiniz ama bizler için her biriniz Allah misafirisiniz. Tüm heyecanımızla ve iyi niyetimizle sizleri bekliyoruz.

Mardin sizi bekliyor..

 

Merhaba Sevgili Gezginler,

Mezopotamya sınırları içerisinde yer alan Mardin bölgenin en yüksek noktası olduğundan dolayı, tüm bölgeyi kuş bakışı görebilmekte ve hakim bir bakış açısı sağlamaktadır.

Peki, Mezopotamya neden bu kadar önemlidir ? Dünya üzerinde bulunan tüm kültürlerin doğuş noktası olarak bilindiği için Mardin ile birlikte “Medeniyetler Beşiği” adına layık görülmüştür. Güncel durumda bu yörede 12 din ve 16 dil konuşulmaktadır. Bazılarının azalmış olması bu kültür içeriğinin azalması anlamına gelmiyor. Tüm medeniyetlerin kültürleri, yemekleri, alışkanlıkları, dilleri ve örfleri daima kabul görmektedir. Çocukluğunuzdan kalma anılarınızın bir çoğunun canlanacağı bu geniş coğrafyada şehir hayatının sizi sürüklerken unutturduğu bir çok şeyi hatırlayacak ve gündelik dertlerinizin ne kadar önemsiz olduğunu farkedeceksiniz.

Bunun gibi nedenlerden dolayı bir çok kişinin anne veya baba tarafından kökleri her zaman buralara uzanmaktadır. Bölgeyi ziyaret eden çoğunlukta da bu insanlar yer almaktadır. Kökeniniz Dünyanın neresinde olursa olsun, bir ucu mutlaka Mezopotamya’ya dayanacaktır. Gelin kendinizin ve tüm kültürlerin kökenine ve medeniyetlerin doğusuna şahit olun. Bu bölgeye ilham veya düşünce için gelen bir çok insanımız vardır. Yakında gerçekleştireceğimiz Meditasyon Turlar bölgedeki turizm çeşitliliğine bulunacağımız katkılardan sadece biridir. Çok yakında sizinle de görüşmek üzere sevgili okur. Görüşmek üzere.

 

Merhaba Sevgili Tarih Severler,

Her ne kadar websitemiz gezi amaçlı da olsa her zaman Mardin hakkında doğru ve tam bilgi vermeyi de amaç edinmiştir. 1-2-3 günlük hazır tur paketlerimiz en popüler lokasyonlar üzerinden planlanmıştır, tabi ki Mardin bu kadarla sınırlı değildir. Gerçek bir tarih veya kültür tutkunu olarak Mardin kaç günde gezilir diye sorarsanız; cevabı 5 gündür.

Dışarıdan görüldüğü üzere Mardin Gastronomi, Diller, Dinler ve Kültürler şehridir ve farklı olmaları bu mozaiği oluşturuyor, dolayısıyla Mardin’i gezmek istediğinizde sadece bir konu veya bir halkın geçmişini görmek yerine tüm Mardin’i gerçek anlamda gezmelisiniz. Biliyoruz, hepimiz gibi siz de çalışansınız, vaktiniz oldukça Mardin’i gezmek ve görmek gerekmektedir. Burası haftasonuna sığdırılacak bir kent değildir. Böyle yapıyorsanız bile daha geniş zamanda tekrar geleceksiniz demektir. Hepinizden bu kent için gerekli ilgi ve alakayı bekler saygılarımı sunarım.

 

Popüler lokasyonlar harici gezilebilecek yerleri görmek için tıklayınız.

Merhaba Sevgili Tarih Severler,

2019 yılının henüz başlarında iken döneme yönelik talep bu yılın çok yoğun geçeceğini ve erken rezervasyonun faydalarını göstermektedir.

Bir kaç gün önce hem Türkiye hem de Mardin adına çok güzel gelişmeler yaşandı, National Geographic, Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler kitabında Türkiye’den Ayasofya, Mardin, Göbeklitepe, Sümela Manastırı, Mısır Çarşısı ve Kapadokya Argos Oteli’ni listeye aldı.

Dünyanın en ünlü coğrafya ve keşif kuruluşu National Geographic Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler adlı kitabında Türkiye’den 6 kültür ve doğa mirası alanını aldı. 319 sayfalık kitapta Ayasofya “Belki de inşa edilmiş en mükemmel bina” Mardin ise “Artuklu mirası” diye sunuldu.

Kitapta Mardin için Ortodoks manastıları ve Artuklu mirası. Baş döndürücü Mardin, Suriye çölüne yukarıdan bakan parlak taç gibi bir tepede yer alır. Hamamları Artuklu döneminede yapılmış olup, Anadolu’nun en eski hamamlarıdır. Sıcak suyun keyfini çıkarmak için çok ideal bir yerdir” ifadeleri kullanıldı.

Mardin sizi bekliyor..

Merhabalar Sevgili Tarih Severler,

Şehrimiz herkesin bildiği gibi çeşitli diller, dinler ve kültürler barındırdığı için bu kültürlerin etkisiyle gastronomi, tarih ve insan ilişkileri konularında merkez konumunda genel olarak kültür turizmi odaklıdır. Mardin herkesin mutlaka bir gün gideceği yer olarak akıllarda ve dillerdedir. En büyük nedeni bu olmasa bile misafirlerimiz genellikle daha önce yurtdışında Venedik ve Roma gibi şehirleri gezdikten sonra Mardin akıllara gelmektedir. Yurtiçinde olması ve ulaşım kolaylığından dolayı bu sıraya konulması da muhtemeldir. Biz biliyoruz ki Mardin ziyareti tüm misafirlerimiz için önemli ve beklentilerle doludur, tüm bu beklentileri karşılayıp sizleri dolu dolu anılarla uğurlamak en büyük gayemizdir.

Mardin’e gelen tüm misafirlerimiz tarih bilgisiyle dolu, kültür seviyesi yüksek ve gerçekten merak doludur. Herhangi bir yerden alabileceğiniz yüzeysel bir bilgi yerine Mardin ve tarihi hakkında tüm detaylı bilgileri sunmayı kendimize daima borç biliriz. Bu yüzden her zaman “Yerel acente, yerel ayrıcalıklar.” sloganıyla işimizi yapmaya devam ediyoruz. Mardin’de gezi değil yaşamaya bekliyoruz.

Merhaba sevgili tarih severler,

Mardin; Hatay ve Venedik ile tarihi doku açısından benzerlik gösterse de. En büyük özelliği yüzyıllardır süren birlikte yaşama iç güdüsü ile bir arada dostça kalmış olmasıdır. Mardin’de evlerin kapıları daima dar sokaklara bakar ve bu evlerin kapılar hiç kapanmaz. Özellikle yaz aylarından gezerken mutlaka dikkatinizi çekecek olan bu detay buraya aittir. Komşular birbirinin evine veya avlusuna çat kapı gidebilir, herhangi bir ihtiyacını kendide alabiliyor. Komşuluktan öte her sokak aslında birleşmiş büyük bir ev dir. İlk başlarda kesinlikle turistik veya tanıtım amacı barındırmayan bu özellikler farkedildikçe daha da hoş karşılanmakta ve beğenilmektedir. Mardin gezilmez, Mardin yaşanır ve duyunur. Tüm duyularınızla bu tarihi kenti hissedecek ve yaşayacak olacağınız en güzel zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Mardin’e gelin yaşayın! Mardin sizi bekliyor..

Latifiye Camisi bizi heybetli kapısıyla karşılıyor. Girişte sol tarafta yer alan şadırvan kısmen Ulu Cami’deki şadırvanı andırıyor. Cami muazzamdı ama sadece bir buçuk safla namaz kılınması bizi gerçekten üzmüştü. Namazdan sonra caminin bahçesinde çay içtik. Caminin karşısında hemen küçük bir kütüphane vardi. Eskiden gençler buralara gelip ders çalışırmış. Cami avlusundaki çeşme yine dünyadan ahireti sembolize eder bir şekilde yapılmış. Aynısı Kasimiye’de de vardı. Hani hatırlayın o yapıyı. Önceki yazılarda vardı. Kubbesi Filistin’deki kubbeleri andırıyordu. Kubbeyi daha iyi görebilmek için arka sokağa geçtik ve bir boşluktan o mimari ihtişamı gördük. Caminin önüne dikilen bir bina şehrin ve caminin manzarasını bozuyordu. Caminin bulunduğu sokakta bir kilise vardı. Protestan Kilisesi imiş bu. Son altı yedi sene icinde açılmıştı. Başka amaçlar için açıldığı belliydi. İçinde Mardinliler de pek yoktu. Ne bir Süryani ne bir Keldani vardı orada. Mardin’deki gayrimüslim vatandaşlarimiz gibi değillerdi. Bir beklentileri var gibiydi. Neyse çok kurcalayip insanların kusurlarını ortaya cikarmayalim.😉 Yine caminin yanındaki ahırlar dikkatimizi çekti. Birçok at ve eşeğin bakımı orada yapılıyordu. Resmen hayvanlar için sanayi sitesi kurulmuştu. Caminin karşısında yer alan ev de rivâyetlere göre Emel Sayın’in annesinin evi imiş.Camiyi Soku’l Bakar denen çarşıya bağlayan sokakta sağa sola bağlanmış eşeklerin arasından ilerliyorduk. Hemen sagimizda Gazi Paşa adında bir okul vardı. Buraya kadar gelmişken bu okula kesinlikle gitmeliydik. Bir okul değil de tapınağa girer gibiydik. Birçok öğrenciyi mezun eden bu okul tarihin ta kendisiydi.Soku’l Bakar’a uğradık. İnekler Çarşısı anlamına geliyormuş. Bu adı neden aldigini biz de ogrenemedik. Bildiğimiz şey buraların on sene öncesine kadar çok kalabalık olduğuydu. İğne atsan yere dusmezmis. Şimdi ise o kalabalığa hasret esnaflar boş boş oturuyordu. Hatta bir dükkan vardı ki dört beş aile bu dükkandan geçimini sağlıyordu. Çarşıda işler bozulunca zaman içersinde bu dükkandan ekmek yiyenlerin bir kısmı İstanbul’a bir kısmı diğer şehirlere gitmek zorunda kalmış. Ve memlekete hasret bir şekilde gitmişler. Çarşının bir köşesinde Kahviti’l İstiklel vardi. Mehmet Nurlarin kahvesiymis zamanında. Daha doğrusu dedesi Hammed Hac Hamo’nun imiş. Mekanı cennet olsun. Çok emekçi bir adam. Proleter kelimesi dedeme yakışırdi ancak diyor hoca. Rahmetli çok emek vermiş.Cok insanın ekmeğine vesile olmuş. Üç ayrı evlilik yapan dedemiz,ilk eşini kendi askerde iken,ikinci eşini de geçen sene kaybetmiş. Üçüncüsü hâlâ hayatta.
Uzun yıllar kahvecilik yapmış. Ömrünün sonlarına doğru da kahveden dolayı ince hastalığa yakalanip vefat etmiş.Allah rahmet eylesin. Kahve şu anda hâlâ aktif. Ama başkaları çalıştırıyor. Kahvenin hemen yanında yer alan Köşk Sineması bir zamanlar Mardinlilerin vazgeçilmez adresi imiş. Bir de Renk Sineması varmış. O da yukarı sokakta kalıyor. Kismetse oraya da gideriz. Bu sinemalara kadınlar ve erkekler akın eder,bazen ağlar bazen güler bazen de yer kıtlığından ötürü giremezlermis.Bazen bilet yerine bir sembusek verilerek sinemaya giriliyormuş.
Neyse yine detaya girdik. Akşam oldu. Araca yetişmemiz gerekiyor.
Sinemanın önünde kaldık. Yarın buradan devam ederiz.
Keyifli okumalar:)

Mehmet Nur Esendemir

×