tr Türkçe
Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Merhaba Sevgili Tarih Severler

Mardin bildiğiniz üzere tarihi ve yemekleri ile tanınmaktadır. Fakat karasal iklim yapısı nedeniyle kışları soğuk geçmektedir. Bu nedenle bölgedeki kokartlı rehberlik meslek sahipleri sezonun kısa olmasını dezavantaj bilip genel olarak Kapadokya ve Karadeniz gibi bölgelerde çalışmaktadır.

Artuklu Üniversitesi tarafından başlatılan Turizm Rehberliği Yüksek Lisans programı çerçevesinde bölgedeki lisanslı rehberlerin sayısı arttırılmaya ve kalıcı bir meslek alanı oluşturulmaya çalışılıyor.

Kendilerine bu öncülüklerinden dolayı teşekkür eder ve turizm projelerinin devamını dileriz.

Mardin’in Doğal Güzellikleri Nereleri?

Mardin, şehri tarihin her döneminde Mezopotamya’nın önemli bir konumunda olmuş, dolayısıyla medeniyetlerin gelişiminde merkezi rol üstlenmiştir. Konumunun yanı sıra, tarım devrimi açısından oldukça önemli bileşenler olan toprak ve su kaynaklarına olan yakınlığı şehrin popülaritesini her daim arttırmıştır. Bunun yanı sıra, Mardin sahip olduğu doğal güzelliklerle de şiirlere konu olmuştur. Mardin’in doğal güzellikleri arasında bölgenin kalker taşları ile şekillendirilmiş tarihi eserleri ve diğer el sanatı unsurları gelir. Özellikle iklim özeliklerinden ve yer şekillerinden dolayı Mardin taş evleri bölgede en çok ilgi gören yapılar arasında yer alır.

Mardin’in Doğal Güzellikleri: Taş Evler

Mardin’in taş evleri bölgenin en önemli doğal taş kaynaklarından olan sarı kalker adı verilen taşlardan yapılmıştır. Kendine özgü bir mimariye sahip olan bu taş evler, komşuluk hakları ve şehir altyapısı düşünülerek inşa edilmiş dolayısıyla şehirdeki ambiyans oldukça estetik bir şekilde tasarlanmıştır. Taş kesme usulü açısından Kudüs ve Venedik ile aynı standartlarda bir sanat anlayışına sahip olan Mardin evleri; şehir turu yapanlara oldukça şaşalı bir turistik deneyim yaşatırlar.

Mardin’in Doğal Sabunları

Mardin tarihi eserleri gibi doğal güzellikleri de Mardin şehir turu yapan turistler için her daim ilgi çekici bir başlık olmuştur. Mardin’in doğal güzellikleri kapsamında dikkat çeken bir diğer önemli başlık da doğal sabunlardır. Mardin’in doğal sabunları rengârenk yapıları ve mis gibi kokuları ile şehri ziyaret edenlerin en çok ilgi gösterdikleri hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. Mardin’in önemli kültür miraslarından biri de olan bu doğal sabunlar, tamamen organik ve sağlıklı maddelerden üretiliyor. Özellikle eşek sütü gibi bileşenlerin kullanıldığı bu sabunlar, Mardin turu yapan turistlerin şehirden ayrılmadan önce bol bol aldıkları hediyelikler arasında yer alıyor.

Mardin’in En Önemli Mimari Unsurları: Abbaralar

Abbara adı verilen altı tünel üstü ev olan bu yapılar, özellikle örgü tekniği ile sokakların birleştirilmesi için kullanılan bir mimari teknik aslında. Fakat teknik detayların ötesinde Mardin’in en önemli mimari estetiklerinden olan abbaralar, şehri ziyaret edenlerin altından geçerken türlü türlü hisler yaşayacakları yapılar. Abbaraları özgün kılan bir diğer önemli detay ise bu yapıların sadece Mardin’e özgü olması. Bir de şehrin doğal güzellikleri olan sarı karkel kesme taşlarından yapılma oldukları göz önünde bulundurulunca abbaraların, Mardin’de gezilecek yerler arasında en önemli konumlardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Mardin Dar Sokakları

Bir diğer önemli Mardin klasiği olan sarı kalker evlerin çevresinde dizildiği ve şehre özgü bir ambiyans yarattığı dar sokaklar. Mardin’in dar sokakları özellikle yakın zamanda Mardin gezisi yapmak isteyenlerin üzerinde durmaları gereken bir başlık. Mardin’in dar sokakları, şehre oldukça estetik bir atmosfer katmakla kalmıyor, aynı zamanda şehri ziyaret eden turistlere diğer şehirlerde olmayan bir turistik deneyim yaşatıyorlar.

Mardin’in Harabesi Bile Şaheser: Dara Harabeleri

Mardin’in en önemli turistik yapılarından olan Dara Harabeleri, kalker taşının kullanıldığı ve Mezopotamya’da eşi benzeri olmayan tarihi eser olarak öne çıkar. Dara Harabeleri, Pers kültüründen izler taşıyan ve Mardin’in tarihi eserleri arasında en çok ilgi çeken yapılar arasında yer alır. Her sene Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından yüz binlerce turiste ev sahipliği yapan Dara Harabeleri, Mardin’inde mutlaka görülmesi gereken yerler listelerinde her daim zirvede yer alır. Bu bağlamda eğer yakın bir zamanda Mardin şehir turu yapmayı planlıyorsanız mutlaka Mardin’de Dara Harabelerini ziyaret etmelisiniz.

We will be glad for work with you with our local services, hotels, tour program, guide and for all tourism staff, please contact us.

0090 544 540 0047
[email protected]

Sevgili Tarih Severler,

 

Kapadokya’da uzun bir süredir devam eden ve Türkiye’de adı birlikte anılan Sıcak Hava Balonu artık Mardin’de. Gelecek zaman içerisinde Mardin ile de bağdaşlaşmasını arzu ettiğimiz balon turları başladı.

Web sitemiz üzerinden de rezervasyon yapabileceğiniz sıcak hava balon turu Mart başı Ekim sonu zaman aralığında siz sevgili misafirlerimize hizmet edecektir.

Tüm sorularınız ve rezervasyonlar için Mardin merkezde bulunan hava balonu ofisi veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mardin’in Kültürel Dokusu Hakkında Merak Edilenler

Mardin Türkiye’nin sonrasında da Doğu Anadolu’nun tarihsel ve kültürel açıdan en önemli şehirlerinden biri. Mezopotamya’nın merkezindeki ve İpek Yolu üzerindeki konumu ile tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir; tarihi eserleri, mimari yapıları ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor.

Kendine has bir kültürel dokuya sahip olan Mardin’in önemli kültürel simgeleri arasında gösterilen Dara Harabeleri, Altunboğa Medresesi gibi eserler yer alıyor. Bölgedeki atmosferini merak edenler için düzenli olarak düzenlenen Mardin turları sayesinde ziyaretçiler bölgedeki kültürel dokuyu deneyimleyebiliyorlar. Bu yazımızda Mardin gezisi yapmayı planlayanların, Mardin’in kültürü hakkında bilmesi gereken detaylara yer vereceğiz. İşte şehrin kültürel dokusu ile alakalı öne çıkan başlıklar:

 

Şehrin Özgün Dokusu: Geleneksel Mardin Evleri

Mardin’de gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen şeyler arasında Mardin evleri yer alır. Geleneksel Mardin evleri; şehrin önemli simgelerinden olmakla birlikte nadide yapılar olarak da öne çıkarlar. Yapı malzemesi sadece Mezopotamya’da bulunan sarı kalker taşı olması nedeniyle oldukça özgün yapılar olarak bilinirler. Mimarisinden dolayı kışın oldukça sıcak olan yapılar yazın da serin olması özelliğiyle bilinirler. Şehrin kültürel dokusunun önemli birer yansıması olan geleneksel evler, Mardin turu yapmayı planlayanların mutlaka görmesi gereken yapılar arasında yer alır.

 

Mardin’de Kültür ve Sanatın Merkezi: Mardin Müzesi

“Medeniyetlerin Beşiği” olarak anılan Mezopotamya, bu zamana kadar onlarca büyük imparatorluğa ve uygarlığı ev yapmış bir konumdur. Bölgenin bu özelliğinden dolayı, arkeolojik ve kültürel açıdan eşsiz altyapıya sahip olduğu söylenebilir. Bölgenin tarihini deneyimlemek isteyenler için en ideal adreslerden olan Mardin Müzesi, tarih öncesi uygarlıklara dair izlere de ev sahipliği yapıyor. Şehrin farklı lokasyonlarına düzenlenen Mardin turları kapsamında da uğrak adreslerden biri olan müzede Mardin’in tarihine dair birçok parça sergileniyor. Bunlar arasında özellikle bölgede yapılan Arkeolojik kazılardan çıkan; Asur, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan parçalar dikkat çekiyor.

 

Mardin’in Tarihini Anlamak ve Yorumlamak

Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehrin kültürünü anlayabilmeleri açısından bir diğer önemli etken de tarihini anlayabilmektir. Mardin turu yaparken ayaklarınızın altından akıp giden şehir sokaklarında hangi medeniyetlerin hüküm sürdüğünü, hangi kralların yürüdüğünü bilmek de büyük önem eder. Bu doğrultuda şehrin tarihini anlayabilmeniz ve yorumlayabilmeniz adına tarihsel açıdan bazı dönemlere aşina olmak yararlı olacaktır. Milattan önceki dönemlere kadar uzanan şehir tarihi, bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olması nedeniyle oldukça köklü bir geçmişe sahiptir.

 

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda Mardin’in tarihi açısından bilinmesi gereken en önemli başlık Sümerler ve Akadlar dönemleridir. Mezopotamya uygarlıkları arasında en önemli yapı taşlarını oluşturan bu iki medeniyet, Mardin’in tarihsel dokusu açısına büyük katkılar yapmıştır. Özellikle Akadlar, şehrin tarımsal potansiyelini geliştirerek bölgesinde merkezi bir konum haline getirmiş, dolayısıyla Mardin şehrinin temelleri Akadlar döneminde atılmıştır. Şehirde yapılan arkeolojik kazılarda Akadlar dönemine ait birçok kalıntı, çanak, çömlek bulunmuştur. Bu dönemden kalan ve arkeolojik kazılarda bulunan birçok eser kalıntısı günümüzde Mardin Müzesi’nde sergilenmektedir.
Mardin’de Kültürel Etkinlikler

Mardin’de yapılacak kültürel etkinlikler özellikle ortamın sanatsal ambiyansını yansıtacak şekilde düzenlenir. Çok kültürlü bir dokuya sahip olduğundan farklı inanışların birbiri ile iç içe geçtiği ortamda; özellikle farklı mimari anlayışları yansıtan kiliseler, camiler ve medreseler dikkat çeker. Şehrin en önemli dini simgelerinden olan Deyrulzafaran Manastırı, milattan önceki dönemlerde Güneş Tapınağı olarak anılan bir yapının üzerine inşa edilmiştir. Varlığını günümüzde de aktif olarak sürdüren ve Süryaniler tarafından kullanılmaya devam eden Deyrulzafaran Manastırı, bölgede hem yabancı hem de yerli turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapılardan biri olarak öne çıkar.

 

Tüm bunların yanı sıra Mardin’deki bir diğer önemli kültürel etkinlik de şehirde düzenlenen sıra geceleridir. Bölge halkının en önemli geleneksel faaliyetlerinden olan sıra geceleri özellikle Mardin Turu katılımcılarının en çok ilgi gösterdikleri bir diğer etkinliktir. Mardin mutfağı ve şehrin gastronomik kültürünün anlaşılabilmesi adına oldukça önemli bir etken olan sıra geceleri, Doğu kültürünün en önemli etkinliklerinden biri olarak öne çıkar. Bu doğrultuda yakın zamanda Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehirle alakalı görmeleri gereken en önemli kültürel etkinliklerden birinin de sıra geceleri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Güzel Mardin’i Ziyaret Etmeniz İçin 10 Sebep!

 

Mardin, her daim Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki önemli şehirlerden biri olmuş gerek tarihi gerek ise turistik potansiyeli ile en popüler konumlardan biri olarak öne çıkmıştır. Şehrin kendine has, güzelliklerinin yanı sıra Mardin’i önemli yapan bir çok özellik bulunmaktadır. Bunlar arasında Mardin’in tarihi eserleri, kültürel dokusu ve dini simgeleri gibi unsurların yanı sıra Mardin’in mimari yapıları da öne çıkar. Bu yazımızın konusu da Mardin şehir turu yapmak isteyen turistler için neden Mardin’i ziyaret etmeleri gerektiğine dair nedenler. İşte Mardin’i ziyaret etmeniz için 10 önemli neden:

 

 1. Mardin’in Tarihi Eserleri

Liste başında, şehrin tarihi eserleri yer alıyor. Başta Mardin Kalesi, birbirinden ünlü Manastırları ve antik kentlerinin yanı sıra daha önce adını bile duymadığınız tarihi eserler bu şehirde sizi bekliyor. Üst düzey bir tarihi deneyim yaşamak için Mardin turu gibi etkinliklerden yerinizi ayırtabilirsiniz.

 

 1. Mardin Tapınakları ile Mistik Bir Deneyim

Mardin’i ziyaret etmek için bir diğer önemli neden de şehrin tapınakları. Farklı kültürleri temsil eden tapınaklar, daha önce deneyimlemediğiniz cinsten bir turistik deneyim yaşamanıza ön ayak olacak.

 

 1. Mardin Evleri

Mardin evleri, sadece o bölgede bulunan sarı kalker taşından yapılan ve özgün mimariye sahip yapılar. Mardin’in kendine özgü mimari yapısı size hem sanatsal hem de antik bir deneyim yaşatacak.

 

 1. Kültürel Çeşitlilik

Mardin’in kültürel çeşitliliği, farklı dinleri ve etnik unsurları bir araya getiriyor. Bu doğrultuda Mardin şehir gezisi kapsamında farklı folklor unsurlarını keşfederek ufkunuzu genişletebilirsiniz.

 

 1. Mardin Mutfağı

Mardin mutfağı, birbirinden güzel yemeklere ve gastronomik bileşenlere ev sahipliği yapıyor. Özellikle işkembe dolması olarak da bilenen kibbe gibi daha önce deneyimlemediğiniz egzotik yemeklerin tadına bakma şansı elde edeceksiniz.

 

 1. Mardin’in Egzotik ve Mistik Ortamı

Mardin’in egzotik ve mistik ortamı yukarıda sırladığımız tüm etkenlerin bir araya gelmiş hali. Kültür, tarihi eserler, çeşitli dini simgeler ve Mardin’in mimari yapıları. Hepsi bir araya gelince şehir için egoztik ve mistik bir ortam ortaya çıkıyor. Mardin şehir turu yapmak isteyenlere de tüm bunları gezerek deneyimlemek kalıyor.

 

 1. Mardin’in Misafirperver Yerel Halkı

Mardin’in misafirperver halkı, şehri ziyaret etmeniz için en önemli nedenlerden biri. Yüzü gülen, neşeli ve size etrafı tanıtmaktan keyif alan bu insanlar varken turist rehberine bile ihtiyaç duymayacaksınız.

 

 1. Ekonomik Konaklama Seçenekleri

Bir diğer önemli sebep ise şehrin diğer turistik bölgelere kıyasla ekonomik açıdan çok çok uygun olması. Gerek otel gerek ise pansiyon gibi seçenekler sayesinde üst düzey bir konaklama deneyimi vaat eden Mardin, bölgedeki en hesaplı şehirlerden biri.

 

 1. Kapsamlı Mardin Turu Seçenekleri

Şehri ziyaret etmeniz için bir diğer önemli etken de kapsamlı Mardin turu paketleri. Bölgedeki turizm şirketleri, şehri ziyaret etmeyi planlayan turistlere kapsamlı ve çok yönlü tur paketleri sağlıyor. Bu hizmetler sayesinde turistler, tüm aradıklarını ve ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi tek bir paket kapsamında deneyimleyebiliyorlar.

 

 1. Mardin’in Doğal Güzellikleri ve El Zanaatları

Listemizde son ve bir o kadar da önemli neden de Mardin’in doğal güzellikleri. Mardin’in doğal güzellikleri, hem farklı bir ambiyans deneyimlemenize olanak veriyor hem de ufkunuzu açacak bir deneyim yaşatıyor. Bunun yanı sıra bölgedeki el zanaatları dükkanlarından sevdikleriniz için birbirinden güzel hediyelik eşyalar da satın alabiliyorsunuz.

Mardin Turu ile Otantik Bir Deneyime Hazırlanın

 

Mezopotamya’nın beşiği farklı kültürlerin birleşme noktası Mardin, Güneydoğu Anadolu’nun göz bebeği olarak da tanınır. Mardin’in kendine has mistik unsurları, dini simgeleri ve kültürel bileşenleri sayesinde şehir turistler için oldukça önemli bir cazibe merkezi olarak öne çıkar. Mardin özellikle dini simgeleri barındıran, birbirinden önemli kültürel simgelere ev sahipliği yapan bir şehir olarak da bilinir. Bu doğrultuda Mardin’in çok katmanlı kültürü, şehri ziyaret etmeyi planlayan ve Mardin turu yapmak isteyen turistlere egzotik bir deneyim vaat etmektedir. Mardin, baştan sonra dini simgeleri ve mistik unsurları sayesinde gizemli bir şehir olmuştur. Buna bir de şehrin kendine özgü mimarisi eklenince şehrin ruhani bir yanı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu yazımızın konusu da Mardin’in kültürel katmanları ve şehrin mistik yapısıdır. Mardin şehir turu ile şehrin egzotik atmosferini deneyimleyecek olanların şehir hakkında bilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanır:

 

Farklı Dinleri Bir Araya Getiren Bir Coğrafya

Mardin, Mezopotamya’nın ve farklı kültürlerin beşiği olarak bilenen bir şehirdir. Özellikle dini açıdan çeşitliliğiyle dikkat çeken bir coğrafyaya sahip olması, şehre kendine özgü bir ambiyans katmıştır. Farklı kültürlerin ve dini inanışların simgesi olan tapınaklar arasında camiler, manastırlar ve sinagog gibi çeşitli dinlerin simgesi olan imgeler yer alır. Bu bilgiler ışığında yakın gelecekte Mardin gezisi yapmayı planlayan turistler, şehir gezisi esnasında hem mistik hem de kültürel bir deneyim yaşarlar.

 

Mardin’in Tarihsel Derinliği

Mardin turu yapacak olanlar için bir diğer önemli başlıkta şehrin tarihsel derinliğidir. Mardin’in tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bir konumda olması ve bazı imparatorluklara başkentlik yapmış olması, Mardin’in en önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkar. Bu bilgiler ışığında Mardin’i yakın gelecekte gezmeyi planlayanların şehirdeki çeşitli lokasyonları görerek şehrin bu özelliğini en verimli şekilde deneyimleyeceklerini söylemek doğru olacaktır. Tüm bunların yanı sıra Mardin’in tarihsel derinliği kapsamında Mardin tarihi eserleri oldukça önemlidir. Özellikle Mardin Kalesi ya da Dara Antik Harabeleri gibi konumlar; şehrin mistik ve egzotik ambiyansını deneyimlemek isteyen turistlerin muhakkak görmeleri gereken mekanlar arasında yer alır. Mardin Kalesi, şehir merkezindeki konumu ve şehrin simgesi olması özelliğiyle öne çıkar. Dara Antik Kenti ise Mardin’in şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede yer alan ve bünyesinde Sümer ve Pers kültüründen izler barındıran bir Mardin tarihi eseri olma özelliğiyle dikkat çeker.

 

Mardin Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mardin turları özellikle şehre ilk defa gidecek olan turistler için oldukça ideal seçeneklerdir. Özellikle şehrin farklı konumlarını da içine alan gezi planları ile yakın gelecekte Mardin şehir turu yapacak olanlara çok yönlü bir şehir deneyimi vaat eder. Tüm bunların yanı sıra, Mardin turları Türkiye’nin ve dünyanın farklı konumlarından şehri ziyaret etmeyi planlayanların üst düzey bir şehir deneyimi yaşamasına da olanak verir. Bu bağlamda özellikle Mardin’in tarihi eserleri, şehrin doğal güzellikleri ve önemli konumlarını da içine alan bir gezi deneyimi vaat ederler. Bu bilgiler ışığında Mardin şehir turları gibi seçeneklerin yakın gelecekte şehri gezmeyi planlayan turistler için en ideal opsiyonlardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

Mardin’de Kalınacak Yerler

Mardin’de kalınacak yerler dendiğinde farklı oteller ve pansiyonlar öne çıkar. Şehrin farklı lokasyonlarında yer alan bu konaklama seçenekleri arasında Mardin gezisi yapacak olan kişinin bütçesine göre uygun seçenekler kolaylıkla bulunabilir. Bu bağlamda, şehir genelinde lüks oteller olduğu gibi daha düşük bütçeli konaklayıcılar için daha uygun opsiyonlar da mevcuttur. Mardin otelleri hem mutfak açısından hem de konaklama açısından ziyaretçilerine üst düzey bir deneyim vaat ederler. Özellikle lüks konaklama olanaklarına sahip olan bu oteller, başta Mardin Merkez olmak üzere şehrin çeşitli lokasyonlarında yer alır.

 

 • Lüks Mardin Otelleri

Lüks Mardin otelleri öncelikli olarak Merkez ilçesindeki turistik alanlara ve şehrin önemli kültür simgelerine yakın yerlerde yer alırlar. Bu bağlamda Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehirdeki önemli ulaşım olanaklarına yakın olabilmesi açısından merkezdeki otelleri tercih etmeleri yararlı olacaktır. Mardin lüks oteller başlığında arama yapan kullanıcılar için buradaki konaklama şirketleri üst düzey olanaklar ve Mardin tur paketleri sunarlar. Her şey dahil konaklama seçenekleri olarak da değerlendirilebilecek olan bu paketler, üst düzey bir turistik deneyim vaat ederler.

Tüm bunların yanı sıra Mardin kalınacak oteller başlığında öne çıkan seçenekler arasında Mardin Mutfağını da deneyimleyebiliyorsunuz. Oteller sundukları geniş menü ve restoran hizmetleri sayesinde Mardin mutfağının önemli yemeklerini deneyimlemenize olanak verebiliyorlar. Bunun yanı sıra lüks oteller, hem oda çeşitliliği hem de üst düzey konfor seçeneklerine sahip konaklama olanakları sayesinde müşterilerine üst düzey bir deneyim vaat ediyorlar.

 

 • Mardin Merkez Otelleri ve Pansiyonları

Mardin merkez ilçesinde otel arayışında olanların özellikle Mardin turu yapmayı planlayanlar olduğunu söylemek doğru olacaktır. Mardin merkez otelleri gerek ulaşım olanaklarına gerekse bölgedeki işlek yollara olan yakınlığı ile şehri gezmek isteyenlerin öncelikli olarak tercih etmesi gereken seçenekler arasında yer alır. Mardin merkez otelleri ve pansiyonları arasında hem aile seçenekleri hem de daha sakin ve konforlu otel opsiyonları öne çıkar. Tercih edilecek olan Mardin otel opsiyonunun konaklama kalitesine, restoran ve kafe kullanımına ya da diğer konaklama paketlerine göre fiyat seçenekleri de değişebilmektedir. Bu doğrultuda Mardin’e seyahat edeceklerin daha önceden Mardin otel fiyatı araştırması yapıp kendilerine uygun olan paketi tercih etmeleri yararlı olacaktır. Aynı şekilde Mardin otelleri için erken rezervasyon gibi olanaklardan faydalanan kullanıcılar, daha hesaplı konaklama seçeneklerinden de faydalanabilmektedirler.

 

 • Mardin’de Termal Otellerde Kaplıca Deneyimi

Her ne kadar şehirde şifalı termal su kaynakları açısından elverişli olmasa da bölgedeki Mardin Germ-i Ab Kaplıcası tüm ihtiyaçlara en nitelikli şekilde yanıt vermektedir. Termal turizm açısından Doğu Anadolu’daki en önemli merkezlerden biri olan Germ-i Ab Kaplıcası, şifalı su kaynakları ile ziyaretçilerine üst düzey bir deneyim vaat etmektedir. Bu doğrultuda, şehre gidenler bölgedeki termal otellerde konaklayarak kaplıcanın güzelliklerinden en güzel şekilde faydalanabilirler. Bunun yanı sıra Mardin Germ-i Ab kaplıcası, hem çok yönlü hem de şifalı kullanım seçenekleri ile ziyaretçilerine üst düzey bir turizm deneyimi vaat etmektedir.

 

Daha fazla detay için mardin otelleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Mardin’in Otantizmi Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

 

Doğu Anadolu sınırları içerisinde sahip olduğu Mistik atmosferi ile dikkat çeken Mardin, gerek manevi gerekse kültürel yapısı ile Türkiye’nin kültür turizmi açısından en önemli şehirlerinden biri olarak öne çıkar. Tarihsel açıdan eski çağlara kadar uzanan geçmişi sayesinde Mardin, özellikle çok katmanlı kültür izlerini gezerek deneyimlemek isteyenler için ideal bir şehir olarak bilinir. Bu doğrultuda Mardin turları, şehri yakın zamanda gezmeyi planlayanlara çok yönlü bir kültürel deneyim vaat eder. Mardin gezisi yapmayı planların ise Mardin’in gizemi ve mistik yapısı hakkında bilmeleri gereken oldukça ilginç şeyler mevcut. Şehrin tarımsal devrimi başlatan ortamı, farklı inanışlara ev sahipliği yapan mistik atmosferi ve dahası… Bu yazımızın konusu da Mardin’in mistik ambiyansı. Şehrin otantik yapısı ile alakalı dikkat çeken başlıklar ise şu şekilde öne çıkıyor:

 

 • Bereketli Hilal’in Merkezi Mardin

 

Belki de tarihteki en önemli dönüş noktalarından biri olan Tarım Devrimi, bitkilerin ve hayvanların evcilleştirilmeye başlanmasıyla gerçekleşen dönemin genel ifadesi olarak tanımlanır. Tarım Devrimi’nin gerçekleştiği alan ise Bereketli Hilal olarak anlamlandırılan ve sınırları Mardin’in merkez alacak şekilde genişleten lokasyonlardan biri olarak bilinir. Mardin’in tarih boyunca bu denli önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmasındaki en önemli etkenlerden biri de o çağlardaki zenginlik kaynağı olan verimli topraklarıdır. Şehrin verimli ve tarıma elverişli toprakları sayesinde, birçok İmparatorlu Mardin sınırları içinde büyümüş ve şehir dini inanışların şekillendiği bir konum olmuştur.

 

Bölgede gerçekleşen Tarım Devrimi, bölgenin hızla büyümesine ve ilk yerleşim yerlerinin kurularak medeniyetin adım adım gelişmesine olanak vermiştir. Dicle ve Fırat havzasındaki verimliliği de düşünülünce Mardin’in neden medeniyetlerin beşiği olarak anıldığını anlamak zor olmayacaktır. Bereketli Hilal, şehrin neden bu güne kadar bu denli çok medeniyete ev sahipliği yaptığını anlamamız açısından önemli. Özellikle gelişen ekonomik devrimin, Mardin’i kralların ve imparatorların şehri yapmasını sağladığını söylemek doğru olacaktır. Aynı zamanda o devirde en önemli zenginliğin toprak olduğu da düşünülünce Mardin’deki otantik atmosferi daha iyi anlayabiliriz.

 

 • Mardin’in Çok Yönlü Kültürel Katmanı

 

Mardin’i otantik ve mistik yapan bir diğer önemli etken de şehrin kültürel katmanlarıdır. Şehrin fiziksel olarak zenginliğe elverişli bir konumda olmasının, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasında önemli rol oynadığından yukarıda bahsetmiştik. Bu bağlamda Mardin kültürü özellikle farklı dini inanışların bir araya gelmesiyle şekillenmiştir. Süryaniler, Ermeniler, Müslümanlar şehirde kendi inanışları doğrultusunda ibadethaneler ve tapınaklar inşa etmiş, dolayısıyla her kültür şehre kendi inanışından bir şey katmıştır. Bu gün Mardin gezisi yapıp şehir sokaklarında gezerken gözümüze ilişen her bir tapınak, her bir cami ve kilise bu inanışların şehre kattığı önemli mistik simgelerdir. Dolayısıyla bu mimari yapıların, şehrin kültürel dokusunun en önemli simgelerinden olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

 • Bölgenin Sağlık Turizm Potansiyeli: Termal Su Kaynakları ve Şifalı Kaplıcalar

 

Mardin’deki en otantik mekanlardan olan kaplıcalar, bölgenin sıcak su kaynaklarının konuşlandığı bölge olan Dargeçit ilçesine yakın konumlarda yer alır. Şifalı kaplıcalar, termal sağlık turizminin en önemli bileşenlerinden olmakla birlikte Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlamaya devam ediyor. Özellikle çevrede büyük bilinirliğe sahip olan ünlü Germ-i Ab kaplıcası, şehirdeki en önemli kaplıcalardan biri olarak öne çıkar. Mardin turları ile şehri gezmek isteyenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken kaplıcalar, hem şifalı olmasıyla hem de vaat ettiği konforla biliniyor.

 

 • Tarihi Çarşılarda Otantik Alışveriş Deneyimi

 

Mardin’de alışveriş dendiğinde aklınıza hemen alışveriş merkezleri ve dört duvar arasına sıkışıp kalan mağazalar gelmesin. Mardin’de gezilecek yerler arasında en popüler seçeneklerden olan çarşılar, özellikle tarihi ambiyansları ile dikkat çekiyor. El zanaatları ürünleri, şehrin önemli simgeleri ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bu çarşılarda aynı zamanda Mardin Mutfağı ile alakalı simgeler arasında yer alan yiyecekler de bulabilirsiniz. Mardin çarşıları dendiğinde ise akla Revaklı Çarşı ve Kayseriyye Çarşısı gibi seçenekler geliyor. Bu iki çarşı özellikle mimari yapıları ile özellikle Osmanlı Dönemi’nden günümüze erişen simgelere ev sahipliği yapıyor. Tüm bunların yanı sıra Mardin Ulu Cami etrafındaki çarşı da Mardin gezisi yapacakların mutlaka ziyaret etmeleri gereken mekanlar arasında ilk sırada geliyor.

 

Merhaba Sevgili Tarih Severler,

Kültür turizmi oranlamak gerekirse 80% gezgin, tarih meraklısı ve otantizm tutkunu insanların tutkuları sayesinde canlı kalır. Kültür turizmi görülmek istenilen bölgenin Kapadokya, Mardin veya Kars neresi olduğu fark etmeksizin yerel yaşantısı ve kültürlerini daha yakından görmek, yaşamak ve hissetmek içindir. Bu bağlamda da kültür turları en iyi yerel acente ve insanların hizmeti ve yardımlarıyla en iyi şeklini alır.

 • Neden Yerel Turlar ?

Yerel turlar, yerel insanlar tarafından işletildiği için örneğin bir bölgedeki misafirperverlik unsuru dikkat çekiyorsa hizmetleri ile bunu en iyi şekilde gösterirler. Yemek kültüründe ise gidilecek yerel lokantalarda yenilecek lokal tatlar bu duyguları harmanlar. Bizi biz yapan ne varsa yaşamakta ve yaşatmak için bu hizmeti sürdürmekteyiz.

 • Mardin’de Turizm Bakış Açısı

Halk giderek turizm konusunda bilinçlenmekte ve faydasını gördükçe git gide profesyonelleşmektedir. Siz değerli misafirlerimiz Mardin’i ziyaret ettikçe ve lokal hizmetleri kullandıkça turizm tanıtıma girmektesiniz ama bizler için her biriniz Allah misafirisiniz. Tüm heyecanımızla ve iyi niyetimizle sizleri bekliyoruz.

Mardin sizi bekliyor..

 

×