tr Türkçe
Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Türkiye’nin turizm endüstrisi, özellikle son yıllarda hızla gelişmiştir. Ancak, eşsiz turistik destinasyonlarla Türkiye turistleri çekme ve daha fazla turizm geliri elde etme potansiyeline sahiptir.

Türkiye, kültürel turizm kaynakları açısından değerli ve korunması gereken yerlere sahiptir. Kültürel değeri ve örüntüleri olduğu düşünülmektedir. Türkiye üzerinde coğrafi ortamı en eski medeniyetleri taşır; bu medeniyetlerden günümüze kadar var olan kültürel zenginlik büyük ilgi gördü. Bin arazi uzun yıllardır farklı kültürlerin merkezi olmuştur. Hititler, Urallar, Galatyalılar, Likyalılar, Lidyalılar, İyonyalılar, Yunanlılar, Romalılar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu ve modern Türkiye Cumhuriyet bu topraklarda yaşıyor ve yaşamaya devam ediyor.

Türkiye, açık hava müzelerinin eşsiz bir kültürel değeridir. fakat ülke, diğer Avrupa ülkeleri gibi kültürel değerlerden yararlanamaz. Hayal edilebilir, geniş bir kültürel mirasa sahip olmasına rağmen, kültür turizm açısından ideal konuma ulaşamıyor. Önemli nedenlerden biri sınırlı kaynaklar nedeniyle, bu ülkedeki en önemli cazip faktördür. Deniz, güneş ve plaj üçlüsüne odaklanır. Yine kaynak yetersizliğinden dolayı Türkiye’yi ve gerektiği kadar kültürel mirası koruyamaz yasal denetimde sorunlar var.

Türkiye’nin adetleri, adetleri, adetleri, adetleri, yemek, tarih, müzik, sanat, resim, din, bina yapısı, el sanatları, halk gelenekleri, festivaller.  Binlerceyıllık efsane ve efsane ve birçok medeniyet olmasına rağmen, ülkenin kültür turları uygulamaları müzeleri ve tarihi yerleri ziyaret etmekten öteye gidemez.

Birçok bilim adamı kültürel turizmi farklı tanımlamaktadır. Hillberg’e göre Kültür turizmine; tarih, sanat, toplum bilimi, bölge veya grup veya tamamen veya kısmen yaşam tarzı tarafından motive edilen yabancı bir ülkeden insanlar tarafından yapılan bir ziyarettir. Swarbrooke’a göre kültür kaynak tabanlı bir turizm endüstrisidir. Bu kaynaklar klasik mirasa dayanmaktadır. Geleneksel el sanatları, yiyecek ve hatta ilgili cazibe merkezlerindeki geleneksel sporlar kadar bu şartlar altında, Kültürel kaynakların / kültürel turizmin gelişmesine yol açan toplumun yaşam biçimidir. Yarattığı kültür budur.

Kültür turları çok çeşitli kavramlara sahiptir, Hata ayıklama ile gittikçe daha önemli hale gelmektedir. Özellikle 1990’larda Turizm alanında bilgi teknolojilerinin yayılması Kültürel sahneler ve etkinlikler dahil olmak üzere ürünleri sergilemek için daha fazla imkan bulunmaktadır. Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre, Dünya turizminin %37’si kültür turizmi talep ediyor, talebin yıllık %15 büyüyeceği tahmin edilmektedir. Toplam turizm % 3-4’lük talebin büyümesi göz önüne alındığında, kültür turizminin büyümesi Ne kadar hızlı olduğu ortaya çıkıyor. Yani Richards da Dediği gibi; kültürel tüketim ekonomiyi giderek daha fazla teşvik ediyor Rekabet ikinci el kültürel fırsatlar yaratır ve yatırım çeker Her zaman savaşta önemli bir silah oluşturur. Hiç şüphe yok ki bu silah Çin’de kitle turizmine alternatif olarak, turizmin sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak Turizmi 12 aya yaymak için bir araç olarak kullanılabilir.

Bu düşünceyle Türk turizmine baktığımızda, özellikle son yıllarda çok hızlı gelişmekte ve değişmekte gibi görünüyor. Bu yeni süreçte seyahat acenteleri ulusal ve uluslararası turizm hareketleri nedeniyle Aktörler, Çin’in turizm endüstrisinde bir sonraki adımını ciddiye alıyor. Kültür turizmi çok geniş bir kavram olduğundan, Ayrılır. Bu grupların kültür turizmi pazarlamasını basitleştirilmesi gerekiyor. Bu bağlamda kültürel turizm; miras turizmi, tarihi turizm, etnik turizm dahil, kültür turizmin bir kolu olan sosyal ve kültürel miras turizmi; üzgün turizm, endüstri geleneksel turizm, cins araştırması ve silo turizmi olarak sınıflandırılmaktadır.

Mardin ilinin yabancı ülkelerde Turizm Bakanlığı tarafından henüz bir tanıtımının yapılmamış olması arkasından özel işletmelerin daha fazla çaba göstermesini gerektiriyor.

Tablo 3. Mardin İli Turizm Verileri

Konaklayan Turist Sayısı Yerli Yabancı Toplam Artış Oranı
2017 Toplam 215.269 16.066 231.335
2018 Toplam 455.356 31.418 486.774 110%
2019 İlk 6 ay 248.421 17.622 266.043
2019 Tamamlansaydı (Tahmin) 496.842 35.244 532.086 10%

Kaynak : Mardin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü

Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verileri ışığında 2019 yılı olağan seyrinde devam etseydi, artış oranları aşağıdaki gibi olacaktı. Tablo son derece umut vermektedir, büyüme oranları 2018 yılını yakalayamamış olsa da 2018 yılındaki ziyaretçi sayısını kendine taban edinmiş ve üzerine eklenerek artmaya devam etmektedir.

Tablo 4. Turizm Verileri Karşılaştırması

Yıllar Yerli Yabancı Toplam
2018 115% 95% 110%
2019 (12 Ay Tamamlansaydı) 10% 12% 10%

Kaynak : Mardin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü

Yerel işletmeler dışında herhangi bir kurumun yabancı dillerde tanıtıcı ve bilgilendirici doküman hazırlamamış olması da yabancı turist ilgisini bölgeye çekememe nedenlerinden bir tanesi. Özel çabalara bir örnek verecek olursak;

  • com – Web sitesi 20 farklı yabancı dil desteğiyle hazırlanmış bilgilendirici içerik ve tur rotası içermekle beraber güncel blog yazıları da paylaşılmaktadır.[1]

[1] Mardinturkeytours.com – Web sitesi 2020.

 

İbrahim Sebuktekin – Artuklu Üniversitesi / Turizm Yüksek Lisans Öğr.

Mardin turu yaparken dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Şehre hangi ulaşım yolu ile geldiğiniz, otelinizin konumu çok önemlidir. Kaç gün kalacağınıza bağlı olarak kendinize en verimli yol haritasını ve gezi planlamasını yapmalısınız. Sizlere en büyük tavsiyelerimizden birisi bu gezi haritanıza Mardin kentine yakın olması sebebi ile Şanlıurfa turu ve Adıyaman Nemrut turu da eklemenizi öneririz. Bu tarz bir kombinasyon ile hem daha uygun fiyata daha çok yer görme fırsatını elde edebilirsiniz. Sabahın ilk güneşini Nemrut Dağı’nın tepesinde selamlamanın, ardından Urfa’nın sıra gecelerinde günü bitirmenin keyfini asla yaşamadan anlayamazsınız.  Mardin turu yaparken bu hususları da göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Mardin Gezi Rehberi ve Mardin Turları

 

Mardin’de ve bölgede bulunan en tecrübeli yerel turizm acentesi olmamızın verdiği gururla, siz misafirlerimize Mardin, Şanlıurfa, Nemrut, Gaziantep, Adıyaman, Kapadokya, Diyarbakır ve tüm bölgede hizmet veriyoruz. A’dan Z’ye tüm turizm ve gezi ihtiyaçlarınız için özel çözümlerimizle liderlikte başarı ile yürüyoruz.  Mardin Araç Kiralama çözümleriniz ile yanınızdayız. Günübirlik Mardin Turları ve Butik Yerel Mardin Turu hizmetlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz. Konaklama ve yabancı misafir çözümlerimizde Mardin Tours başlığı altında sizleri ağırlamaktan gurur duyuyoruz. İlk adımınızdan son adımınıza kadar bizlere güvendiğiniz için teşekkür ederiz.

Merhaba Sevgili Tarih Severler

Mardin bildiğiniz üzere tarihi ve yemekleri ile tanınmaktadır. Fakat karasal iklim yapısı nedeniyle kışları soğuk geçmektedir. Bu nedenle bölgedeki kokartlı rehberlik meslek sahipleri sezonun kısa olmasını dezavantaj bilip genel olarak Kapadokya ve Karadeniz gibi bölgelerde çalışmaktadır.

Artuklu Üniversitesi tarafından başlatılan Turizm Rehberliği Yüksek Lisans programı çerçevesinde bölgedeki lisanslı rehberlerin sayısı arttırılmaya ve kalıcı bir meslek alanı oluşturulmaya çalışılıyor.

Kendilerine bu öncülüklerinden dolayı teşekkür eder ve turizm projelerinin devamını dileriz.

Mardin’in Doğal Güzellikleri Nereleri?

Mardin, şehri tarihin her döneminde Mezopotamya’nın önemli bir konumunda olmuş, dolayısıyla medeniyetlerin gelişiminde merkezi rol üstlenmiştir. Konumunun yanı sıra, tarım devrimi açısından oldukça önemli bileşenler olan toprak ve su kaynaklarına olan yakınlığı şehrin popülaritesini her daim arttırmıştır. Bunun yanı sıra, Mardin sahip olduğu doğal güzelliklerle de şiirlere konu olmuştur. Mardin’in doğal güzellikleri arasında bölgenin kalker taşları ile şekillendirilmiş tarihi eserleri ve diğer el sanatı unsurları gelir. Özellikle iklim özeliklerinden ve yer şekillerinden dolayı Mardin taş evleri bölgede en çok ilgi gören yapılar arasında yer alır.

Mardin’in Doğal Güzellikleri: Taş Evler

Mardin’in taş evleri bölgenin en önemli doğal taş kaynaklarından olan sarı kalker adı verilen taşlardan yapılmıştır. Kendine özgü bir mimariye sahip olan bu taş evler, komşuluk hakları ve şehir altyapısı düşünülerek inşa edilmiş dolayısıyla şehirdeki ambiyans oldukça estetik bir şekilde tasarlanmıştır. Taş kesme usulü açısından Kudüs ve Venedik ile aynı standartlarda bir sanat anlayışına sahip olan Mardin evleri; şehir turu yapanlara oldukça şaşalı bir turistik deneyim yaşatırlar.

Mardin’in Doğal Sabunları

Mardin tarihi eserleri gibi doğal güzellikleri de Mardin şehir turu yapan turistler için her daim ilgi çekici bir başlık olmuştur. Mardin’in doğal güzellikleri kapsamında dikkat çeken bir diğer önemli başlık da doğal sabunlardır. Mardin’in doğal sabunları rengârenk yapıları ve mis gibi kokuları ile şehri ziyaret edenlerin en çok ilgi gösterdikleri hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. Mardin’in önemli kültür miraslarından biri de olan bu doğal sabunlar, tamamen organik ve sağlıklı maddelerden üretiliyor. Özellikle eşek sütü gibi bileşenlerin kullanıldığı bu sabunlar, Mardin turu yapan turistlerin şehirden ayrılmadan önce bol bol aldıkları hediyelikler arasında yer alıyor.

Mardin’in En Önemli Mimari Unsurları: Abbaralar

Abbara adı verilen altı tünel üstü ev olan bu yapılar, özellikle örgü tekniği ile sokakların birleştirilmesi için kullanılan bir mimari teknik aslında. Fakat teknik detayların ötesinde Mardin’in en önemli mimari estetiklerinden olan abbaralar, şehri ziyaret edenlerin altından geçerken türlü türlü hisler yaşayacakları yapılar. Abbaraları özgün kılan bir diğer önemli detay ise bu yapıların sadece Mardin’e özgü olması. Bir de şehrin doğal güzellikleri olan sarı karkel kesme taşlarından yapılma oldukları göz önünde bulundurulunca abbaraların, Mardin’de gezilecek yerler arasında en önemli konumlardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Mardin Dar Sokakları

Bir diğer önemli Mardin klasiği olan sarı kalker evlerin çevresinde dizildiği ve şehre özgü bir ambiyans yarattığı dar sokaklar. Mardin’in dar sokakları özellikle yakın zamanda Mardin gezisi yapmak isteyenlerin üzerinde durmaları gereken bir başlık. Mardin’in dar sokakları, şehre oldukça estetik bir atmosfer katmakla kalmıyor, aynı zamanda şehri ziyaret eden turistlere diğer şehirlerde olmayan bir turistik deneyim yaşatıyorlar.

Mardin’in Harabesi Bile Şaheser: Dara Harabeleri

Mardin’in en önemli turistik yapılarından olan Dara Harabeleri, kalker taşının kullanıldığı ve Mezopotamya’da eşi benzeri olmayan tarihi eser olarak öne çıkar. Dara Harabeleri, Pers kültüründen izler taşıyan ve Mardin’in tarihi eserleri arasında en çok ilgi çeken yapılar arasında yer alır. Her sene Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından yüz binlerce turiste ev sahipliği yapan Dara Harabeleri, Mardin’inde mutlaka görülmesi gereken yerler listelerinde her daim zirvede yer alır. Bu bağlamda eğer yakın bir zamanda Mardin şehir turu yapmayı planlıyorsanız mutlaka Mardin’de Dara Harabelerini ziyaret etmelisiniz.

We will be glad for work with you with our local services, hotels, tour program, guide and for all tourism staff, please contact us.

0090 544 540 0047
[email protected]

Sevgili Tarih Severler,

 

Kapadokya’da uzun bir süredir devam eden ve Türkiye’de adı birlikte anılan Sıcak Hava Balonu artık Mardin’de. Gelecek zaman içerisinde Mardin ile de bağdaşlaşmasını arzu ettiğimiz balon turları başladı.

Web sitemiz üzerinden de rezervasyon yapabileceğiniz sıcak hava balon turu Mart başı Ekim sonu zaman aralığında siz sevgili misafirlerimize hizmet edecektir.

Tüm sorularınız ve rezervasyonlar için Mardin merkezde bulunan hava balonu ofisi veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mardin’in Kültürel Dokusu Hakkında Merak Edilenler

Mardin Türkiye’nin sonrasında da Doğu Anadolu’nun tarihsel ve kültürel açıdan en önemli şehirlerinden biri. Mezopotamya’nın merkezindeki ve İpek Yolu üzerindeki konumu ile tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir; tarihi eserleri, mimari yapıları ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor.

Kendine has bir kültürel dokuya sahip olan Mardin’in önemli kültürel simgeleri arasında gösterilen Dara Harabeleri, Altunboğa Medresesi gibi eserler yer alıyor. Bölgedeki atmosferini merak edenler için düzenli olarak düzenlenen Mardin turları sayesinde ziyaretçiler bölgedeki kültürel dokuyu deneyimleyebiliyorlar. Bu yazımızda Mardin gezisi yapmayı planlayanların, Mardin’in kültürü hakkında bilmesi gereken detaylara yer vereceğiz. İşte şehrin kültürel dokusu ile alakalı öne çıkan başlıklar:

 

Şehrin Özgün Dokusu: Geleneksel Mardin Evleri

Mardin’de gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen şeyler arasında Mardin evleri yer alır. Geleneksel Mardin evleri; şehrin önemli simgelerinden olmakla birlikte nadide yapılar olarak da öne çıkarlar. Yapı malzemesi sadece Mezopotamya’da bulunan sarı kalker taşı olması nedeniyle oldukça özgün yapılar olarak bilinirler. Mimarisinden dolayı kışın oldukça sıcak olan yapılar yazın da serin olması özelliğiyle bilinirler. Şehrin kültürel dokusunun önemli birer yansıması olan geleneksel evler, Mardin turu yapmayı planlayanların mutlaka görmesi gereken yapılar arasında yer alır.

 

Mardin’de Kültür ve Sanatın Merkezi: Mardin Müzesi

“Medeniyetlerin Beşiği” olarak anılan Mezopotamya, bu zamana kadar onlarca büyük imparatorluğa ve uygarlığı ev yapmış bir konumdur. Bölgenin bu özelliğinden dolayı, arkeolojik ve kültürel açıdan eşsiz altyapıya sahip olduğu söylenebilir. Bölgenin tarihini deneyimlemek isteyenler için en ideal adreslerden olan Mardin Müzesi, tarih öncesi uygarlıklara dair izlere de ev sahipliği yapıyor. Şehrin farklı lokasyonlarına düzenlenen Mardin turları kapsamında da uğrak adreslerden biri olan müzede Mardin’in tarihine dair birçok parça sergileniyor. Bunlar arasında özellikle bölgede yapılan Arkeolojik kazılardan çıkan; Asur, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan parçalar dikkat çekiyor.

 

Mardin’in Tarihini Anlamak ve Yorumlamak

Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehrin kültürünü anlayabilmeleri açısından bir diğer önemli etken de tarihini anlayabilmektir. Mardin turu yaparken ayaklarınızın altından akıp giden şehir sokaklarında hangi medeniyetlerin hüküm sürdüğünü, hangi kralların yürüdüğünü bilmek de büyük önem eder. Bu doğrultuda şehrin tarihini anlayabilmeniz ve yorumlayabilmeniz adına tarihsel açıdan bazı dönemlere aşina olmak yararlı olacaktır. Milattan önceki dönemlere kadar uzanan şehir tarihi, bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olması nedeniyle oldukça köklü bir geçmişe sahiptir.

 

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda Mardin’in tarihi açısından bilinmesi gereken en önemli başlık Sümerler ve Akadlar dönemleridir. Mezopotamya uygarlıkları arasında en önemli yapı taşlarını oluşturan bu iki medeniyet, Mardin’in tarihsel dokusu açısına büyük katkılar yapmıştır. Özellikle Akadlar, şehrin tarımsal potansiyelini geliştirerek bölgesinde merkezi bir konum haline getirmiş, dolayısıyla Mardin şehrinin temelleri Akadlar döneminde atılmıştır. Şehirde yapılan arkeolojik kazılarda Akadlar dönemine ait birçok kalıntı, çanak, çömlek bulunmuştur. Bu dönemden kalan ve arkeolojik kazılarda bulunan birçok eser kalıntısı günümüzde Mardin Müzesi’nde sergilenmektedir.
Mardin’de Kültürel Etkinlikler

Mardin’de yapılacak kültürel etkinlikler özellikle ortamın sanatsal ambiyansını yansıtacak şekilde düzenlenir. Çok kültürlü bir dokuya sahip olduğundan farklı inanışların birbiri ile iç içe geçtiği ortamda; özellikle farklı mimari anlayışları yansıtan kiliseler, camiler ve medreseler dikkat çeker. Şehrin en önemli dini simgelerinden olan Deyrulzafaran Manastırı, milattan önceki dönemlerde Güneş Tapınağı olarak anılan bir yapının üzerine inşa edilmiştir. Varlığını günümüzde de aktif olarak sürdüren ve Süryaniler tarafından kullanılmaya devam eden Deyrulzafaran Manastırı, bölgede hem yabancı hem de yerli turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapılardan biri olarak öne çıkar.

 

Tüm bunların yanı sıra Mardin’deki bir diğer önemli kültürel etkinlik de şehirde düzenlenen sıra geceleridir. Bölge halkının en önemli geleneksel faaliyetlerinden olan sıra geceleri özellikle Mardin Turu katılımcılarının en çok ilgi gösterdikleri bir diğer etkinliktir. Mardin mutfağı ve şehrin gastronomik kültürünün anlaşılabilmesi adına oldukça önemli bir etken olan sıra geceleri, Doğu kültürünün en önemli etkinliklerinden biri olarak öne çıkar. Bu doğrultuda yakın zamanda Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehirle alakalı görmeleri gereken en önemli kültürel etkinliklerden birinin de sıra geceleri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

×

Merhabalar 🙋🏻 gelmek istediğiniz tarihi ve gezi süresini belirlediyseniz tek yapmanız gereken tur paketlerimizden size uygun olanı seçmek 👇 turlarımız kişi sayısına özel araçlarla istediğiniz zaman yapılabilmektedir 🚙🚌 1-2 gün veya daha uzun süren tur paketlerimizi aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz 🚀

🔶Mardin ve Midyat
🔸Günübirlik - Telkari Tur
🔸2 Günlük - Reyhan Tur
🔸3 Günlük - Kahrab Tur
🔶Mardin ve Diyarbakır
🔸3 Günlük - Dicle-Fırat Tur
🔶Mardin ve Şanlıurfa
🔸3 Günlük - Şahmeran Tur

 

 

📞 İletişim : +905445400047

📨 Mail : [email protected]

  WhatsApp :  +905445400047  Tıkla konuş

×