Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Bölgelere Göre Türkiye Turizmi

Bölgelere Göre Türkiye Turizmi

Türkiye; coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleri ile hem yerli hem de yabancı turistlerin rağbet gösterdiği bir ülkedir. Dünyanın farklı yerlerinden turistler Türkiye’yi ziyaret edebiliyorken Türkiye’nin de farklı yerlerinde ki kişiler turistik gezilere katılabilmektedir. Her bölgesinde apayrı güzellikler olan Türkiye’de bölgelere göre gezmeniz gereken yerleri sizler için derledik. Şimdi gelin bu bölgeleri hep birlikte inceleyelim.

Marmara Bölgesi

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin batısında yer alan ve tam ortasında Marmara Denizi’nin bulunduğu bölgedir. Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinin bulunduğu Marmara Bölgesi, turistik açıdan da son derece gelişmiştir. Doğa turizmi, kültür turizm, yaz turizmi, kış turizmi gibi pek çok turizm çeşidine aynı anda sahip olan Marmara Bölgesi; Yalova, Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli, İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Balıkesir gibi gelişmiş şehirlere sahiptir. Turizm geliri en yüksek bölge olan Marmara bölgesi kıtalar ve denizler arasında bir köprü konumundadır. Bu nokta da Marmara bölgesinde mutlaka görmeniz gereken bazı yerler vardır. Bu yerler aşağıdaki gibidir.

Uludağ Kayak Merkezi- Bursa
Manyas Kuşgölü- Balıkesir
Cunda Adası- Balıkesir
Kaz Dağları- Çanakkale
Truva Antik Kenti- Çanakkale
Sapanca Gölü- Sakarya
Termal Kaplıcalar- Yalova
Ulubat Gölü- Burs
İstanbul Prens Adaları
Ayasofya Camii- İstanbul
Sultan Ahmet Camii ve Meydanı- İstanbul
Yerebatan Sarnıcı-İstanbul
Topkapı Sarayı- İstanbul
Dolmabahçe Sarayı- İstanbul

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi turizm açısından Türkiye’nin en gelişmiş bölgelerinden bir tanesidir. Özellikle kış turizmi açısından Türkiye’nin önemli bir turizm kaynağını oluşturan Akdeniz Bölgesi, yıl içerisinde hem yerli hem de yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu’nun güneyinde ve Akdeniz’in kıyısı boyunca uzanan bir bölge olan Akdeniz Bölgesi’nin sınırı Suriye sınırından Marmaris’e kadar toplamda 1542 km’dir. Arazi yapısı gereği son derece engebeli ve dağlık olan Akdeniz Bölgesi’nin ana çizgileri ise Toros Dağları tarafından belirlenmektedir. Antalya Körfezi’nin iki yanında bulunan Toroslar, Göller Yöresi’nde birleşerek birbirine çok daha yakın bir hale gelmektedir. Türkiye’nin turizm kaynağının büyük bir kısmını oluşturan Akdeniz Bölgesi’nde gezilecek pek çok yer vardır. Şimdi gelin tarihi ve doğal güzellikleri ile meşhur Akdeniz Bölgesi’nin gezilecek yerlerini hep birlikte inceleyelim.

Side Antik Kenti- Antalya
Manavgat Şelalesi- Antalya
Eğirdir Gölü- Isparta
Lavanta Vadisi- Isparta
Kız Kalesi- Mersin
Mamure Kalesi- Mersin
Salda Gölü- Burdur
Patara Antik Kenti ve Plajı- Fethiye
Kaş- Antalya
Alanya- Antalya

Karadeniz Bölgesi

Karadeniz’in kıyısında bulunan Karadeniz bölgesi, Sakarya Ovası’nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan coğrafi bölgedir. Türkiye’de bulunan bölgeler arasında büyüklük açısından üçüncü sıra da yer alan Karadeniz Bölgesi, Doğu ve Batı genişliği ile yerel saat farkı en fazla olan bölge olarak bilinmektedir. Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehirleri Samsun, Trabzon ve Ordu’dur. Bunun yanı sıra bölgenin şehirleri şu şekildedir: Bolu, Giresun, Sinop, Kastamonu, Amasra, Artvin, Rize, Düzce, Kastamonu, Zonguldak, Tokat, Gümüşhane, Bayburt, Bartın, Bolu, Karabük, Bartın, Çorum. Karadeniz Bölgesi doğal ve tarihi güzellikleri nedeni ile turistik açıdan da son derece gelişmiştir. Bu bağlamda Karadeniz Bölgesi’nde gezilecek yerleri aşağıdaki gibi detaylı bir şekilde inceleyebilmemiz mümkündür.

Borçka- Artvin
Karagöl- Artvin
Sümela Manastırı- Trabzon
Rize Kalesi- Rize
ŞahinKaya Kanyonu- Samsun
Kulakkaya Kanyonu- Giresun
Fırtına Deresi- Rize
Yason Kilisesi- Ordu
Altındere Vadisi- Trabzon
Abant Gölü- Bolu
Bandırma Vapuru Müzesi- Samsun
Atatürk Köşkü- Trabzon
Ayasofya Müzesi- Trabzon

The post Bölgelere Göre Türkiye Turizmi appeared first on Yerel Butik Mardin Turu & Kültür Turları.

Oylamak İçin Tıklayınız!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Organizatör