Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Mardin Otantizmi

Mardin’in Otantizmi Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

 

Doğu Anadolu sınırları içerisinde sahip olduğu Mistik atmosferi ile dikkat çeken Mardin, gerek manevi gerekse kültürel yapısı ile Türkiye’nin kültür turizmi açısından en önemli şehirlerinden biri olarak öne çıkar. Tarihsel açıdan eski çağlara kadar uzanan geçmişi sayesinde Mardin, özellikle çok katmanlı kültür izlerini gezerek deneyimlemek isteyenler için ideal bir şehir olarak bilinir. Bu doğrultuda Mardin turları, şehri yakın zamanda gezmeyi planlayanlara çok yönlü bir kültürel deneyim vaat eder. Mardin gezisi yapmayı planların ise Mardin’in gizemi ve mistik yapısı hakkında bilmeleri gereken oldukça ilginç şeyler mevcut. Şehrin tarımsal devrimi başlatan ortamı, farklı inanışlara ev sahipliği yapan mistik atmosferi ve dahası… Bu yazımızın konusu da Mardin’in mistik ambiyansı. Şehrin otantik yapısı ile alakalı dikkat çeken başlıklar ise şu şekilde öne çıkıyor:

 

  • Bereketli Hilal’in Merkezi Mardin

 

Belki de tarihteki en önemli dönüş noktalarından biri olan Tarım Devrimi, bitkilerin ve hayvanların evcilleştirilmeye başlanmasıyla gerçekleşen dönemin genel ifadesi olarak tanımlanır. Tarım Devrimi’nin gerçekleştiği alan ise Bereketli Hilal olarak anlamlandırılan ve sınırları Mardin’in merkez alacak şekilde genişleten lokasyonlardan biri olarak bilinir. Mardin’in tarih boyunca bu denli önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmasındaki en önemli etkenlerden biri de o çağlardaki zenginlik kaynağı olan verimli topraklarıdır. Şehrin verimli ve tarıma elverişli toprakları sayesinde, birçok İmparatorlu Mardin sınırları içinde büyümüş ve şehir dini inanışların şekillendiği bir konum olmuştur.

 

Bölgede gerçekleşen Tarım Devrimi, bölgenin hızla büyümesine ve ilk yerleşim yerlerinin kurularak medeniyetin adım adım gelişmesine olanak vermiştir. Dicle ve Fırat havzasındaki verimliliği de düşünülünce Mardin’in neden medeniyetlerin beşiği olarak anıldığını anlamak zor olmayacaktır. Bereketli Hilal, şehrin neden bu güne kadar bu denli çok medeniyete ev sahipliği yaptığını anlamamız açısından önemli. Özellikle gelişen ekonomik devrimin, Mardin’i kralların ve imparatorların şehri yapmasını sağladığını söylemek doğru olacaktır. Aynı zamanda o devirde en önemli zenginliğin toprak olduğu da düşünülünce Mardin’deki otantik atmosferi daha iyi anlayabiliriz.

 

  • Mardin’in Çok Yönlü Kültürel Katmanı

 

Mardin’i otantik ve mistik yapan bir diğer önemli etken de şehrin kültürel katmanlarıdır. Şehrin fiziksel olarak zenginliğe elverişli bir konumda olmasının, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasında önemli rol oynadığından yukarıda bahsetmiştik. Bu bağlamda Mardin kültürü özellikle farklı dini inanışların bir araya gelmesiyle şekillenmiştir. Süryaniler, Ermeniler, Müslümanlar şehirde kendi inanışları doğrultusunda ibadethaneler ve tapınaklar inşa etmiş, dolayısıyla her kültür şehre kendi inanışından bir şey katmıştır. Bu gün Mardin gezisi yapıp şehir sokaklarında gezerken gözümüze ilişen her bir tapınak, her bir cami ve kilise bu inanışların şehre kattığı önemli mistik simgelerdir. Dolayısıyla bu mimari yapıların, şehrin kültürel dokusunun en önemli simgelerinden olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

  • Bölgenin Sağlık Turizm Potansiyeli: Termal Su Kaynakları ve Şifalı Kaplıcalar

 

Mardin’deki en otantik mekanlardan olan kaplıcalar, bölgenin sıcak su kaynaklarının konuşlandığı bölge olan Dargeçit ilçesine yakın konumlarda yer alır. Şifalı kaplıcalar, termal sağlık turizminin en önemli bileşenlerinden olmakla birlikte Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlamaya devam ediyor. Özellikle çevrede büyük bilinirliğe sahip olan ünlü Germ-i Ab kaplıcası, şehirdeki en önemli kaplıcalardan biri olarak öne çıkar. Mardin turları ile şehri gezmek isteyenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken kaplıcalar, hem şifalı olmasıyla hem de vaat ettiği konforla biliniyor.

 

  • Tarihi Çarşılarda Otantik Alışveriş Deneyimi

 

Mardin’de alışveriş dendiğinde aklınıza hemen alışveriş merkezleri ve dört duvar arasına sıkışıp kalan mağazalar gelmesin. Mardin’de gezilecek yerler arasında en popüler seçeneklerden olan çarşılar, özellikle tarihi ambiyansları ile dikkat çekiyor. El zanaatları ürünleri, şehrin önemli simgeleri ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bu çarşılarda aynı zamanda Mardin Mutfağı ile alakalı simgeler arasında yer alan yiyecekler de bulabilirsiniz. Mardin çarşıları dendiğinde ise akla Revaklı Çarşı ve Kayseriyye Çarşısı gibi seçenekler geliyor. Bu iki çarşı özellikle mimari yapıları ile özellikle Osmanlı Dönemi’nden günümüze erişen simgelere ev sahipliği yapıyor. Tüm bunların yanı sıra Mardin Ulu Cami etrafındaki çarşı da Mardin gezisi yapacakların mutlaka ziyaret etmeleri gereken mekanlar arasında ilk sırada geliyor.

 

Oylamak İçin Tıklayınız!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]