Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Hamamlar:

  • Emir Hamamı
  • Savur Kapı Hamamı
  • Ulu Camii Hamamı
  • Yıldız Hamamı
  • Yeni Yol Hamamı
  • Sırta Zaviye Hamamı (Savurkapı Mahallesinde bulunan hamamı 12.yüzyılda Artuklu Sultanı Kudbettin İlgazi’nin annesi yaptırmıştır).

 

Emir Necmeddin, Emineddin  ya da Maristan Hamamı:

Ana caddenin güney tarafındadır.  Emir Necmeddin İlgazi (1108/1109–1122/23) nin kardeşi Emineddin’in başlatmış olduğu yapılar topluluğunu tamamlatmıştır. Haçvari sıcaklık kısmı ile dikkati çekmektedir.

Savurkapı (Radviyye) Hamamı:

Sitii Radviyye (Hatuniye) Medresesinin güneyindedir.  1176/77 yılları sıralarında yapıldığı tahmin edilmektedir.  Soyunmalık kısmının dar uzun bir şekil göstermesine karşılık sıcaklık kısmında burada dört eyvanlı ve dört köşe odalı haçvari plan şeması ile karşılaşılmaktadır.

Ulu Camii Hamamı:

Ulucaminin Güney doğusundadır. XIV. Yy. ın ilk yarısına tarihlenir.  Dikdörtgen bir alanı kaplar. Yine haçvari düzene sahip sıcaklık kısmı vardır. Tek kubbeli bir mekandan meydana gelen soyunmalık kısmı ile sıcaklığın diagonal bir eksen üzerinde bulunduğu görülmektedir.

Soyunmalık bölümünün yüksek kasnaklı tromplu kubbesi dışında diğer kubbeler basık ve pandadif geçmelidir.

Emir Hamamı:

Ana caddenin güney tarafındadır. Diyarbakır ve Bayburt’taki Roma dönemi hamam yapıları ile büyük benzerlik göstermektedir. Bu nedenle Artuklu döneminden önceki bir döneme ait olması gerekmektedir.  Yan yana iki büyük kubbeli mekan düzeyine dayanan hamamın soyunmalık kısmında duvar kenarlarına üç de eyvan açılmaktadır. Fenerli bir kubbe ile örtülmüş olan bu kısımdan küçük bir kubbe ve yarım kubbe ile örtülü dar bir mekana geçilmektedir. Sıcaklık kısmına geçit veren dar bir kapı geçişi ortada geniş kubbeli, eyvanlar ve aralarda kalan odalarla yıldız biçimi açılma göstermektedir.

Kaplıcalar:

Dargeçit’in 18 km. uzağında Dicle Irmağı kenarında ılık su (Germiab) kaplıcasının kimyasal özellikleri zengin olmakla beraber 40 derece sıcaklıktaki kükürtlü su romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelir.

Sayfayı Puanlayınız

Oylamak İçin Tıklayınız!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]