tr Türkçe
Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

MÖ 250’den beri bölge, Seleukos ve Part İmparatorlukları arasında yer almaktadır. Verimli topraklardan ve bir dizi bağımsız ideolojik yöneticiden yararlanan stratejik bir konuma sahiptir. Mithridates I Callinicus, Seleukos İmparatorluğu’ndan koptu ve MÖ 109’da bağımsız Kommagene Krallığı’nı kurdu ve başkenti Arsameia’da kurdu. O bir prensin oğlu ve Pers kralları Büyük İskender ve Darius Darius ile kanı var.

Kommagene Krallığı, Yunan ve Pers kültürünün din, kültür ve geleneklerinin bütünleşmesi ile gurur duyan güçlü bir krallıktır. MÖ 64 yılında öldü ve yerini Romalılarla saldırmazlık antlaşması ilan ederek bir devlet adamı olarak sergileyen oğlu Antiochus I Epiphanes aldı.

Antiochus, ekonomik ve politik olarak başarılı bir şekilde iktidarı ele geçirdikten sonra tanrı benzeri bir konuma layık olduğuna inandı ve saygı göstermek için bir tapınak ve cenaze höyüğü inşa edilmesini emretti. Büyüklüğü ve konumu, kendisini ve ebedi hayat hakkındaki düşüncelerini yansıtır ve ölümden sonra ruhunun Zeus ile cennete gireceğini duyurur.

Ancak, Antiochus’un ve tanrıların devasa heykelleri, kısa saltanatı MÖ 38’de sona erdiği için onun yönetimi altında kaldı. Partlarla yan yana savaştı ve daha sonra onu tahttan indiren Romalılardan ayrıldı. Daha sonra Roma İmparatorluğu Kommagene Krallığı’nı ele geçirdi.

Antiochus ve heykeli, Alman mühendis Karl Puchstein 1881’de bölgeyi araştırırken onları tesadüfen keşfedene kadar yüzyıllar boyunca neredeyse unutulmuştu. İki yıl sonra, yakın bir inceleme için Karl Humann ile geri döndü, ancak 1953’e kadar bir ekip Amerikalı arkeologlar geri döndü ve kapsamlı bir araştırma yaptı. O zamandan beri, uzak konumuna rağmen, site Türkiye’nin en popüler cazibe merkezlerinden biri olmuş ve nemrut turları yapılmaktadır.

Suriye sınırına sadece bir taş atımlık mesafede bulunan Güneydoğu Türkiye, pek de çekici bir şehir içi tatil beldesi gibi görünüyor. Ancak Mardin, ülkenin geri kalanı kadar güvenlidir ve altın taşlı sokakları, nefes kesen manzarası, zengin çok kültürlü mirası ve seçkin şarapları ile ödüllendirileceksiniz.

Mardin eski kenti, antik kale ile Mezopotamya ovası arasındaki yamaçta yer almaktadır. Eşsiz mimarisi, yemekleri ve el sanatları ile Asur, Arap, Türk ve Kürt kültürünün etkisiyle yoğrulmuş. El sanatları gösterisi. Günün sonunda, güneşin bronz bir bardak Suriye şarabından ya da zengin Murra kahvesinden uzak ufka doğru düşüşünü seyrederken, başka bir dünyaya taşınmış gibi hissetmemek zor.

Geçtiğimiz birkaç yılda, sınırın her iki tarafındaki çatışma Mardin’deki turizm endüstrisine darbe vurdu, ancak bugün ziyaretler her zamanki kadar güvenli ve kolay – tek fark, tüm yerin sahibi gibi hissedebilmenizdir. . Şimdi ziyaret etmek için doğru zaman olabilir.

Dini anıtlarınız yoksa, eski şehrin kendisi onlarla dolu. Muhteşem ve zarif minareleriyle Ulu Camii’yi ziyaret edin; Ratfiya Camii’nin zarif oymaları; ve Kırklar Kilisesi, eğer şanslıysanız, dost canlısı bir rahip hızlıca ziyaret etmenizi sağlayacaktır. Bir başka güzel kumtaşı yapı, binlerce yıl öncesine dayanan görülmeye değer bir müze olan Şehir Müzesi. Bu cazibe merkezlerini bulmanın keyfinin yarısı dar sokakları keşfetmek, eski evlerde kaybolmak ve yerel yaşamı görmektir.

Güzel Mardin’i Ziyaret Etmeniz İçin 10 Sebep!

 

Mardin, her daim Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki önemli şehirlerden biri olmuş gerek tarihi gerek ise turistik potansiyeli ile en popüler konumlardan biri olarak öne çıkmıştır. Şehrin kendine has, güzelliklerinin yanı sıra Mardin’i önemli yapan bir çok özellik bulunmaktadır. Bunlar arasında Mardin’in tarihi eserleri, kültürel dokusu ve dini simgeleri gibi unsurların yanı sıra Mardin’in mimari yapıları da öne çıkar. Bu yazımızın konusu da Mardin şehir turu yapmak isteyen turistler için neden Mardin’i ziyaret etmeleri gerektiğine dair nedenler. İşte Mardin’i ziyaret etmeniz için 10 önemli neden:

 

 1. Mardin’in Tarihi Eserleri

Liste başında, şehrin tarihi eserleri yer alıyor. Başta Mardin Kalesi, birbirinden ünlü Manastırları ve antik kentlerinin yanı sıra daha önce adını bile duymadığınız tarihi eserler bu şehirde sizi bekliyor. Üst düzey bir tarihi deneyim yaşamak için Mardin turu gibi etkinliklerden yerinizi ayırtabilirsiniz.

 

 1. Mardin Tapınakları ile Mistik Bir Deneyim

Mardin’i ziyaret etmek için bir diğer önemli neden de şehrin tapınakları. Farklı kültürleri temsil eden tapınaklar, daha önce deneyimlemediğiniz cinsten bir turistik deneyim yaşamanıza ön ayak olacak.

 

 1. Mardin Evleri

Mardin evleri, sadece o bölgede bulunan sarı kalker taşından yapılan ve özgün mimariye sahip yapılar. Mardin’in kendine özgü mimari yapısı size hem sanatsal hem de antik bir deneyim yaşatacak.

 

 1. Kültürel Çeşitlilik

Mardin’in kültürel çeşitliliği, farklı dinleri ve etnik unsurları bir araya getiriyor. Bu doğrultuda Mardin şehir gezisi kapsamında farklı folklor unsurlarını keşfederek ufkunuzu genişletebilirsiniz.

 

 1. Mardin Mutfağı

Mardin mutfağı, birbirinden güzel yemeklere ve gastronomik bileşenlere ev sahipliği yapıyor. Özellikle işkembe dolması olarak da bilenen kibbe gibi daha önce deneyimlemediğiniz egzotik yemeklerin tadına bakma şansı elde edeceksiniz.

 

 1. Mardin’in Egzotik ve Mistik Ortamı

Mardin’in egzotik ve mistik ortamı yukarıda sırladığımız tüm etkenlerin bir araya gelmiş hali. Kültür, tarihi eserler, çeşitli dini simgeler ve Mardin’in mimari yapıları. Hepsi bir araya gelince şehir için egoztik ve mistik bir ortam ortaya çıkıyor. Mardin şehir turu yapmak isteyenlere de tüm bunları gezerek deneyimlemek kalıyor.

 

 1. Mardin’in Misafirperver Yerel Halkı

Mardin’in misafirperver halkı, şehri ziyaret etmeniz için en önemli nedenlerden biri. Yüzü gülen, neşeli ve size etrafı tanıtmaktan keyif alan bu insanlar varken turist rehberine bile ihtiyaç duymayacaksınız.

 

 1. Ekonomik Konaklama Seçenekleri

Bir diğer önemli sebep ise şehrin diğer turistik bölgelere kıyasla ekonomik açıdan çok çok uygun olması. Gerek otel gerek ise pansiyon gibi seçenekler sayesinde üst düzey bir konaklama deneyimi vaat eden Mardin, bölgedeki en hesaplı şehirlerden biri.

 

 1. Kapsamlı Mardin Turu Seçenekleri

Şehri ziyaret etmeniz için bir diğer önemli etken de kapsamlı Mardin turu paketleri. Bölgedeki turizm şirketleri, şehri ziyaret etmeyi planlayan turistlere kapsamlı ve çok yönlü tur paketleri sağlıyor. Bu hizmetler sayesinde turistler, tüm aradıklarını ve ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi tek bir paket kapsamında deneyimleyebiliyorlar.

 

 1. Mardin’in Doğal Güzellikleri ve El Zanaatları

Listemizde son ve bir o kadar da önemli neden de Mardin’in doğal güzellikleri. Mardin’in doğal güzellikleri, hem farklı bir ambiyans deneyimlemenize olanak veriyor hem de ufkunuzu açacak bir deneyim yaşatıyor. Bunun yanı sıra bölgedeki el zanaatları dükkanlarından sevdikleriniz için birbirinden güzel hediyelik eşyalar da satın alabiliyorsunuz.

Mardin Turu ile Otantik Bir Deneyime Hazırlanın

 

Mezopotamya’nın beşiği farklı kültürlerin birleşme noktası Mardin, Güneydoğu Anadolu’nun göz bebeği olarak da tanınır. Mardin’in kendine has mistik unsurları, dini simgeleri ve kültürel bileşenleri sayesinde şehir turistler için oldukça önemli bir cazibe merkezi olarak öne çıkar. Mardin özellikle dini simgeleri barındıran, birbirinden önemli kültürel simgelere ev sahipliği yapan bir şehir olarak da bilinir. Bu doğrultuda Mardin’in çok katmanlı kültürü, şehri ziyaret etmeyi planlayan ve Mardin turu yapmak isteyen turistlere egzotik bir deneyim vaat etmektedir. Mardin, baştan sonra dini simgeleri ve mistik unsurları sayesinde gizemli bir şehir olmuştur. Buna bir de şehrin kendine özgü mimarisi eklenince şehrin ruhani bir yanı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu yazımızın konusu da Mardin’in kültürel katmanları ve şehrin mistik yapısıdır. Mardin şehir turu ile şehrin egzotik atmosferini deneyimleyecek olanların şehir hakkında bilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanır:

 

Farklı Dinleri Bir Araya Getiren Bir Coğrafya

Mardin, Mezopotamya’nın ve farklı kültürlerin beşiği olarak bilenen bir şehirdir. Özellikle dini açıdan çeşitliliğiyle dikkat çeken bir coğrafyaya sahip olması, şehre kendine özgü bir ambiyans katmıştır. Farklı kültürlerin ve dini inanışların simgesi olan tapınaklar arasında camiler, manastırlar ve sinagog gibi çeşitli dinlerin simgesi olan imgeler yer alır. Bu bilgiler ışığında yakın gelecekte Mardin gezisi yapmayı planlayan turistler, şehir gezisi esnasında hem mistik hem de kültürel bir deneyim yaşarlar.

 

Mardin’in Tarihsel Derinliği

Mardin turu yapacak olanlar için bir diğer önemli başlıkta şehrin tarihsel derinliğidir. Mardin’in tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bir konumda olması ve bazı imparatorluklara başkentlik yapmış olması, Mardin’in en önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkar. Bu bilgiler ışığında Mardin’i yakın gelecekte gezmeyi planlayanların şehirdeki çeşitli lokasyonları görerek şehrin bu özelliğini en verimli şekilde deneyimleyeceklerini söylemek doğru olacaktır. Tüm bunların yanı sıra Mardin’in tarihsel derinliği kapsamında Mardin tarihi eserleri oldukça önemlidir. Özellikle Mardin Kalesi ya da Dara Antik Harabeleri gibi konumlar; şehrin mistik ve egzotik ambiyansını deneyimlemek isteyen turistlerin muhakkak görmeleri gereken mekanlar arasında yer alır. Mardin Kalesi, şehir merkezindeki konumu ve şehrin simgesi olması özelliğiyle öne çıkar. Dara Antik Kenti ise Mardin’in şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede yer alan ve bünyesinde Sümer ve Pers kültüründen izler barındıran bir Mardin tarihi eseri olma özelliğiyle dikkat çeker.

 

Mardin Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mardin turları özellikle şehre ilk defa gidecek olan turistler için oldukça ideal seçeneklerdir. Özellikle şehrin farklı konumlarını da içine alan gezi planları ile yakın gelecekte Mardin şehir turu yapacak olanlara çok yönlü bir şehir deneyimi vaat eder. Tüm bunların yanı sıra, Mardin turları Türkiye’nin ve dünyanın farklı konumlarından şehri ziyaret etmeyi planlayanların üst düzey bir şehir deneyimi yaşamasına da olanak verir. Bu bağlamda özellikle Mardin’in tarihi eserleri, şehrin doğal güzellikleri ve önemli konumlarını da içine alan bir gezi deneyimi vaat ederler. Bu bilgiler ışığında Mardin şehir turları gibi seçeneklerin yakın gelecekte şehri gezmeyi planlayan turistler için en ideal opsiyonlardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

Mardin’de Kalınacak Yerler

Mardin’de kalınacak yerler dendiğinde farklı oteller ve pansiyonlar öne çıkar. Şehrin farklı lokasyonlarında yer alan bu konaklama seçenekleri arasında Mardin gezisi yapacak olan kişinin bütçesine göre uygun seçenekler kolaylıkla bulunabilir. Bu bağlamda, şehir genelinde lüks oteller olduğu gibi daha düşük bütçeli konaklayıcılar için daha uygun opsiyonlar da mevcuttur. Mardin otelleri hem mutfak açısından hem de konaklama açısından ziyaretçilerine üst düzey bir deneyim vaat ederler. Özellikle lüks konaklama olanaklarına sahip olan bu oteller, başta Mardin Merkez olmak üzere şehrin çeşitli lokasyonlarında yer alır.

 

 • Lüks Mardin Otelleri

Lüks Mardin otelleri öncelikli olarak Merkez ilçesindeki turistik alanlara ve şehrin önemli kültür simgelerine yakın yerlerde yer alırlar. Bu bağlamda Mardin gezisi yapmayı planlayanların şehirdeki önemli ulaşım olanaklarına yakın olabilmesi açısından merkezdeki otelleri tercih etmeleri yararlı olacaktır. Mardin lüks oteller başlığında arama yapan kullanıcılar için buradaki konaklama şirketleri üst düzey olanaklar ve Mardin tur paketleri sunarlar. Her şey dahil konaklama seçenekleri olarak da değerlendirilebilecek olan bu paketler, üst düzey bir turistik deneyim vaat ederler.

Tüm bunların yanı sıra Mardin kalınacak oteller başlığında öne çıkan seçenekler arasında Mardin Mutfağını da deneyimleyebiliyorsunuz. Oteller sundukları geniş menü ve restoran hizmetleri sayesinde Mardin mutfağının önemli yemeklerini deneyimlemenize olanak verebiliyorlar. Bunun yanı sıra lüks oteller, hem oda çeşitliliği hem de üst düzey konfor seçeneklerine sahip konaklama olanakları sayesinde müşterilerine üst düzey bir deneyim vaat ediyorlar.

 

 • Mardin Merkez Otelleri ve Pansiyonları

Mardin merkez ilçesinde otel arayışında olanların özellikle Mardin turu yapmayı planlayanlar olduğunu söylemek doğru olacaktır. Mardin merkez otelleri gerek ulaşım olanaklarına gerekse bölgedeki işlek yollara olan yakınlığı ile şehri gezmek isteyenlerin öncelikli olarak tercih etmesi gereken seçenekler arasında yer alır. Mardin merkez otelleri ve pansiyonları arasında hem aile seçenekleri hem de daha sakin ve konforlu otel opsiyonları öne çıkar. Tercih edilecek olan Mardin otel opsiyonunun konaklama kalitesine, restoran ve kafe kullanımına ya da diğer konaklama paketlerine göre fiyat seçenekleri de değişebilmektedir. Bu doğrultuda Mardin’e seyahat edeceklerin daha önceden Mardin otel fiyatı araştırması yapıp kendilerine uygun olan paketi tercih etmeleri yararlı olacaktır. Aynı şekilde Mardin otelleri için erken rezervasyon gibi olanaklardan faydalanan kullanıcılar, daha hesaplı konaklama seçeneklerinden de faydalanabilmektedirler.

 

 • Mardin’de Termal Otellerde Kaplıca Deneyimi

Her ne kadar şehirde şifalı termal su kaynakları açısından elverişli olmasa da bölgedeki Mardin Germ-i Ab Kaplıcası tüm ihtiyaçlara en nitelikli şekilde yanıt vermektedir. Termal turizm açısından Doğu Anadolu’daki en önemli merkezlerden biri olan Germ-i Ab Kaplıcası, şifalı su kaynakları ile ziyaretçilerine üst düzey bir deneyim vaat etmektedir. Bu doğrultuda, şehre gidenler bölgedeki termal otellerde konaklayarak kaplıcanın güzelliklerinden en güzel şekilde faydalanabilirler. Bunun yanı sıra Mardin Germ-i Ab kaplıcası, hem çok yönlü hem de şifalı kullanım seçenekleri ile ziyaretçilerine üst düzey bir turizm deneyimi vaat etmektedir.

 

Daha fazla detay için mardin otelleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Mardin’in Otantizmi Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

 

Doğu Anadolu sınırları içerisinde sahip olduğu Mistik atmosferi ile dikkat çeken Mardin, gerek manevi gerekse kültürel yapısı ile Türkiye’nin kültür turizmi açısından en önemli şehirlerinden biri olarak öne çıkar. Tarihsel açıdan eski çağlara kadar uzanan geçmişi sayesinde Mardin, özellikle çok katmanlı kültür izlerini gezerek deneyimlemek isteyenler için ideal bir şehir olarak bilinir. Bu doğrultuda Mardin turları, şehri yakın zamanda gezmeyi planlayanlara çok yönlü bir kültürel deneyim vaat eder. Mardin gezisi yapmayı planların ise Mardin’in gizemi ve mistik yapısı hakkında bilmeleri gereken oldukça ilginç şeyler mevcut. Şehrin tarımsal devrimi başlatan ortamı, farklı inanışlara ev sahipliği yapan mistik atmosferi ve dahası… Bu yazımızın konusu da Mardin’in mistik ambiyansı. Şehrin otantik yapısı ile alakalı dikkat çeken başlıklar ise şu şekilde öne çıkıyor:

 

 • Bereketli Hilal’in Merkezi Mardin

 

Belki de tarihteki en önemli dönüş noktalarından biri olan Tarım Devrimi, bitkilerin ve hayvanların evcilleştirilmeye başlanmasıyla gerçekleşen dönemin genel ifadesi olarak tanımlanır. Tarım Devrimi’nin gerçekleştiği alan ise Bereketli Hilal olarak anlamlandırılan ve sınırları Mardin’in merkez alacak şekilde genişleten lokasyonlardan biri olarak bilinir. Mardin’in tarih boyunca bu denli önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmasındaki en önemli etkenlerden biri de o çağlardaki zenginlik kaynağı olan verimli topraklarıdır. Şehrin verimli ve tarıma elverişli toprakları sayesinde, birçok İmparatorlu Mardin sınırları içinde büyümüş ve şehir dini inanışların şekillendiği bir konum olmuştur.

 

Bölgede gerçekleşen Tarım Devrimi, bölgenin hızla büyümesine ve ilk yerleşim yerlerinin kurularak medeniyetin adım adım gelişmesine olanak vermiştir. Dicle ve Fırat havzasındaki verimliliği de düşünülünce Mardin’in neden medeniyetlerin beşiği olarak anıldığını anlamak zor olmayacaktır. Bereketli Hilal, şehrin neden bu güne kadar bu denli çok medeniyete ev sahipliği yaptığını anlamamız açısından önemli. Özellikle gelişen ekonomik devrimin, Mardin’i kralların ve imparatorların şehri yapmasını sağladığını söylemek doğru olacaktır. Aynı zamanda o devirde en önemli zenginliğin toprak olduğu da düşünülünce Mardin’deki otantik atmosferi daha iyi anlayabiliriz.

 

 • Mardin’in Çok Yönlü Kültürel Katmanı

 

Mardin’i otantik ve mistik yapan bir diğer önemli etken de şehrin kültürel katmanlarıdır. Şehrin fiziksel olarak zenginliğe elverişli bir konumda olmasının, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasında önemli rol oynadığından yukarıda bahsetmiştik. Bu bağlamda Mardin kültürü özellikle farklı dini inanışların bir araya gelmesiyle şekillenmiştir. Süryaniler, Ermeniler, Müslümanlar şehirde kendi inanışları doğrultusunda ibadethaneler ve tapınaklar inşa etmiş, dolayısıyla her kültür şehre kendi inanışından bir şey katmıştır. Bu gün Mardin gezisi yapıp şehir sokaklarında gezerken gözümüze ilişen her bir tapınak, her bir cami ve kilise bu inanışların şehre kattığı önemli mistik simgelerdir. Dolayısıyla bu mimari yapıların, şehrin kültürel dokusunun en önemli simgelerinden olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

 • Bölgenin Sağlık Turizm Potansiyeli: Termal Su Kaynakları ve Şifalı Kaplıcalar

 

Mardin’deki en otantik mekanlardan olan kaplıcalar, bölgenin sıcak su kaynaklarının konuşlandığı bölge olan Dargeçit ilçesine yakın konumlarda yer alır. Şifalı kaplıcalar, termal sağlık turizminin en önemli bileşenlerinden olmakla birlikte Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlamaya devam ediyor. Özellikle çevrede büyük bilinirliğe sahip olan ünlü Germ-i Ab kaplıcası, şehirdeki en önemli kaplıcalardan biri olarak öne çıkar. Mardin turları ile şehri gezmek isteyenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken kaplıcalar, hem şifalı olmasıyla hem de vaat ettiği konforla biliniyor.

 

 • Tarihi Çarşılarda Otantik Alışveriş Deneyimi

 

Mardin’de alışveriş dendiğinde aklınıza hemen alışveriş merkezleri ve dört duvar arasına sıkışıp kalan mağazalar gelmesin. Mardin’de gezilecek yerler arasında en popüler seçeneklerden olan çarşılar, özellikle tarihi ambiyansları ile dikkat çekiyor. El zanaatları ürünleri, şehrin önemli simgeleri ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bu çarşılarda aynı zamanda Mardin Mutfağı ile alakalı simgeler arasında yer alan yiyecekler de bulabilirsiniz. Mardin çarşıları dendiğinde ise akla Revaklı Çarşı ve Kayseriyye Çarşısı gibi seçenekler geliyor. Bu iki çarşı özellikle mimari yapıları ile özellikle Osmanlı Dönemi’nden günümüze erişen simgelere ev sahipliği yapıyor. Tüm bunların yanı sıra Mardin Ulu Cami etrafındaki çarşı da Mardin gezisi yapacakların mutlaka ziyaret etmeleri gereken mekanlar arasında ilk sırada geliyor.

 

Merhaba Sevgili Tarih Severler,

Kültür turizmi oranlamak gerekirse 80% gezgin, tarih meraklısı ve otantizm tutkunu insanların tutkuları sayesinde canlı kalır. Kültür turizmi görülmek istenilen bölgenin Kapadokya, Mardin veya Kars neresi olduğu fark etmeksizin yerel yaşantısı ve kültürlerini daha yakından görmek, yaşamak ve hissetmek içindir. Bu bağlamda da kültür turları en iyi yerel acente ve insanların hizmeti ve yardımlarıyla en iyi şeklini alır.

 • Neden Yerel Turlar ?

Yerel turlar, yerel insanlar tarafından işletildiği için örneğin bir bölgedeki misafirperverlik unsuru dikkat çekiyorsa hizmetleri ile bunu en iyi şekilde gösterirler. Yemek kültüründe ise gidilecek yerel lokantalarda yenilecek lokal tatlar bu duyguları harmanlar. Bizi biz yapan ne varsa yaşamakta ve yaşatmak için bu hizmeti sürdürmekteyiz.

 • Mardin’de Turizm Bakış Açısı

Halk giderek turizm konusunda bilinçlenmekte ve faydasını gördükçe git gide profesyonelleşmektedir. Siz değerli misafirlerimiz Mardin’i ziyaret ettikçe ve lokal hizmetleri kullandıkça turizm tanıtıma girmektesiniz ama bizler için her biriniz Allah misafirisiniz. Tüm heyecanımızla ve iyi niyetimizle sizleri bekliyoruz.

Mardin sizi bekliyor..

 

Merhaba Sevgili Gezginler,

Mezopotamya sınırları içerisinde yer alan Mardin bölgenin en yüksek noktası olduğundan dolayı, tüm bölgeyi kuş bakışı görebilmekte ve hakim bir bakış açısı sağlamaktadır.

Peki, Mezopotamya neden bu kadar önemlidir ? Dünya üzerinde bulunan tüm kültürlerin doğuş noktası olarak bilindiği için Mardin ile birlikte “Medeniyetler Beşiği” adına layık görülmüştür. Güncel durumda bu yörede 12 din ve 16 dil konuşulmaktadır. Bazılarının azalmış olması bu kültür içeriğinin azalması anlamına gelmiyor. Tüm medeniyetlerin kültürleri, yemekleri, alışkanlıkları, dilleri ve örfleri daima kabul görmektedir. Çocukluğunuzdan kalma anılarınızın bir çoğunun canlanacağı bu geniş coğrafyada şehir hayatının sizi sürüklerken unutturduğu bir çok şeyi hatırlayacak ve gündelik dertlerinizin ne kadar önemsiz olduğunu farkedeceksiniz.

Bunun gibi nedenlerden dolayı bir çok kişinin anne veya baba tarafından kökleri her zaman buralara uzanmaktadır. Bölgeyi ziyaret eden çoğunlukta da bu insanlar yer almaktadır. Kökeniniz Dünyanın neresinde olursa olsun, bir ucu mutlaka Mezopotamya’ya dayanacaktır. Gelin kendinizin ve tüm kültürlerin kökenine ve medeniyetlerin doğusuna şahit olun. Bu bölgeye ilham veya düşünce için gelen bir çok insanımız vardır. Yakında gerçekleştireceğimiz Meditasyon Turlar bölgedeki turizm çeşitliliğine bulunacağımız katkılardan sadece biridir. Çok yakında sizinle de görüşmek üzere sevgili okur. Görüşmek üzere.

 

Merhaba Sevgili Tarih Severler,

Her ne kadar websitemiz gezi amaçlı da olsa her zaman Mardin hakkında doğru ve tam bilgi vermeyi de amaç edinmiştir. 1-2-3 günlük hazır tur paketlerimiz en popüler lokasyonlar üzerinden planlanmıştır, tabi ki Mardin bu kadarla sınırlı değildir. Gerçek bir tarih veya kültür tutkunu olarak Mardin kaç günde gezilir diye sorarsanız; cevabı 5 gündür.

Dışarıdan görüldüğü üzere Mardin Gastronomi, Diller, Dinler ve Kültürler şehridir ve farklı olmaları bu mozaiği oluşturuyor, dolayısıyla Mardin’i gezmek istediğinizde sadece bir konu veya bir halkın geçmişini görmek yerine tüm Mardin’i gerçek anlamda gezmelisiniz. Biliyoruz, hepimiz gibi siz de çalışansınız, vaktiniz oldukça Mardin’i gezmek ve görmek gerekmektedir. Burası haftasonuna sığdırılacak bir kent değildir. Böyle yapıyorsanız bile daha geniş zamanda tekrar geleceksiniz demektir. Hepinizden bu kent için gerekli ilgi ve alakayı bekler saygılarımı sunarım.

 

Popüler lokasyonlar harici gezilebilecek yerleri görmek için tıklayınız.

Merhaba Sevgili Tarih Severler,

2019 yılının henüz başlarında iken döneme yönelik talep bu yılın çok yoğun geçeceğini ve erken rezervasyonun faydalarını göstermektedir.

Bir kaç gün önce hem Türkiye hem de Mardin adına çok güzel gelişmeler yaşandı, National Geographic, Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler kitabında Türkiye’den Ayasofya, Mardin, Göbeklitepe, Sümela Manastırı, Mısır Çarşısı ve Kapadokya Argos Oteli’ni listeye aldı.

Dünyanın en ünlü coğrafya ve keşif kuruluşu National Geographic Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler adlı kitabında Türkiye’den 6 kültür ve doğa mirası alanını aldı. 319 sayfalık kitapta Ayasofya “Belki de inşa edilmiş en mükemmel bina” Mardin ise “Artuklu mirası” diye sunuldu.

Kitapta Mardin için Ortodoks manastıları ve Artuklu mirası. Baş döndürücü Mardin, Suriye çölüne yukarıdan bakan parlak taç gibi bir tepede yer alır. Hamamları Artuklu döneminede yapılmış olup, Anadolu’nun en eski hamamlarıdır. Sıcak suyun keyfini çıkarmak için çok ideal bir yerdir” ifadeleri kullanıldı.

Mardin sizi bekliyor..

×