Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

MARDİN’E NE ZAMAN GİDİLİR? BU ŞEHRİ KEŞFETMEK İÇİN EN UYGUN ZAMANLAR NELERDİR? İŞTE SİZE BİRKAÇ İPUCU!

Mardin, tarih ve kültür dolu bir şehir olduğundan her mevsim ziyaret edilebilir. Ancak, yaz aylarının aşırı sıcak geçtiği unutulmamalıdır. Özellikle temmuz ve ağustos ayları gibi sıcaklığın pik yaptığı aylarda seyahat etmeyi düşünüyorsanız, bir kez daha bu kararı gözden geçirmeniz gerekebilir.  Karar vermenizi kolaylaştırmak için aylara göre iklimsel koşulları değerlendirdik sizin için.

OCAK/ŞUBAT/MART: Baharın müjdecisi olan mart ayı son birkaç yıldır kışı yaşatıyor. Ocak ve şubat ayları ise %30 oranında kışı yaşatırken %70 oranında bahar havasını aratmıyor. Şu günlerde (12 Şubat 2024) şubat ayı sıcaklık rekorları kırılıyor (20℃). Bu üç ayın avantajı turistik dönem olmayan, “ölü sezon” diye tabir edilen dönemi oluşturuyor olmasıdır. Sezonda tıklım tıklım olan pek çok tarihi mekân neredeyse boş.  Bu muhteşem mekanları gezerken sanki buralar sadece sizin için açılmış hissine kapılırsınız. Bir diğer avantaj ise sezona göre çok daha uygun fiyatlarla konaklama imkanıdır.

NİSAN/MAYIS/HAZİRAN: Özellikle nisan ve mayıs, Mardin’in en yoğun birinci turist sezonudur. Bu dönemde sıcaklık 25℃ civarıdır. Şehrin muhteşem manzaralarını daha iyi görebilirsiniz. Her yer yemyeşil olur, bin bir çeşit bitki bu dönemde tepeleri, ovaları süsler. Haziranın ikinci yarısına doğru sıcaklık yükselmeye başlar ama özellikle ilk yarısında kabul edilir bir sıcaklıkla (25-30℃) bölgeyi rahatça gezebilirsiniz. Ayrıca haziranın ilk yarısında düzenlenen kiraz festivaliyle (ki, kirazımız muhteşemdir) gezinize ayrı bir renk katabilirsiniz. Dezavantaj: Bu dönemde bölge ziyaretçi akınına uğrar.

TEMMUZ/AĞUSTOS/EYLÜL: Eğer kalabalıktan kaçmak isterseniz, bu ayları değerlendirebilirsiniz. Hava oldukça sıcak olur (35-45℃) ve turist sayısı çok azdır. Bu dönemlerde sokakları rahatça gezebilir, tarihi yapıları keşfedebilir ve yerel lezzetleri tadabilirsiniz (sıcak bana işlemez derseniz).

EKİM/KASIM/ARALIK: Ekim ve kasım aylarını Mardin’in en yoğun ikinci turist sezonu olarak değerlendirebiliriz (ortalama sıcaklık 25℃). Bu dönemde ziyaretçi sayısının en yoğun olduğu aylar ekim ve kasımdır. Aralığa doğru ısı düşer ve ziyaretçi sayısı azalır. Ama birkaç yağmurlu günü saymazsa bu ay da bölgeyi gezmek için oldukça idealdir. Üzüm hasadı, şarap üretimi, nar mevsimi vs. bu döneme denk gelir.

Sonuç olarak, Mardin’i ziyaret etmek için en uygun zaman sizin tercihlerinize bağlıdır. Her mevsimde farklı güzellikleriyle sizi karşılayacak olan bu eşsiz şehri keşfetmek için planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz! Mardin kaç günde gezilir? derseniz Mardin ve çevre gezileri için minimum 2 günlük bir gezi planlamanızı tavsiye ederiz.

 

Muhsin ESEN/Nocturnal Travel “Mezopotamya’daki seyahat danışmanınız”

2024 Mardin Bienali ne zaman ve nerede gerçekleşecek ?

2024 yılında 6. kez düzenlenecek olan Mardin Bienali 10 Mayıs – 10 Haziran 2024 tarihleri arasında Mardin’in farklı noktalarındaki sergileme alanlarından oluşacaktır. Dünyanın bir çok yerinden gelen sanatçılar belirlenen tema ışığında sanatsal faaliyetlerini sergileyecektir. 6. Mardin Bienali kuratörlüğünü Aki Akay’ın üstlendiği teması “Daha uzaklara” olarak belirlenmiş ve günümüzde yaşanan sanatsal, siyasi ve sosyolojik sorunların ötesine nasıl geçebileceğiniz hakkında sorular soruyor.

Bienal mekanları, harita ve diğer detaylar ilerleyen zamanlarda burada paylaşılacaktır.

Şubat ayında bölgeyi vuran depremin ardından bölgeyi ziyaret etmek isteyen pek çok kişinin aklındaki ortak soru şu: Güneydoğu güvenli mi? Bu soruya cevap vermeden önce, yaklaşık 500 yıl boyunca bölgede hiçbir büyük depremin meydana gelmediğini ve bu yüzden depremin bu kadar büyük olduğunu hatırlayalım. Bilimsel veriler de enerjisini boşaltan fay hatlarının uzun süre büyük depremler üretmediğini gösteriyor. Şimdi depremin söz konusu bölgeye nasıl bir etkisi olduğuna bakalım. Güneydoğu turlarına dahil olan şehirlerden başlayarak durumu analiz edebiliriz.

  1. Mardin/Midyat: Biz Mardinliler olarak depremi oldukça az hissettik, dolayısıyla depremden etkilenen iller listesinde şehrimiz resmi olarak bile yer almıyor. Çünkü Mardin, fay hatlarına en uzak ve bu noktada en güvenli illerden biridir. Diğer bir gerçek ise, taş şehrin bir dağın üzerine kurulmuş olmasıdır, bu da zeminin kayalık ve sağlam olduğu anlamına gelir.

 

  1. Adıyaman: Deprem, Adıyaman şehir merkezi ve bazı kırsal kesimlerinde hasara yol açtı ancak yapılan Adıyaman gezilerinde ne şehir merkezi ne de bu hasarlı alanlar ziyaret ediliyor. Adıyaman turu sırasında sadece Nemrut Dağı, Arsemia, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü ve Pierre Antik Kenti gibi tarihi alanlar ziyaret edilmekte olup, bu alanlar deprem açısından risk oluşturmamaktadır. Konaklama için ise acentamız sadece iyi inşa edilmiş taş butik oteller ile çalışmaktadır.

 

  1. Diyarbakır: Devasa surları bugün bile hala ayakta olan bu tarihi kentin, tarihi alanlarında herhangi bir tahribat görülmemiştir. Sadece yeni şehirde 70’ler ve 80’lerde inşa edilen bazı apartmanlar etkilendi. Ve gezi noktalarımızın %90’ı burada açık havada olmaktadır.

 

  1. Şanlıurfa: Tarihimizin en eski tapınağı (Göbeklitepe) sayesinde Urfa son yılların en çok merak edilen şehirlerinden biri haline geldi. Depremin etkilerine baktığımızda sadece birkaç eski apartmanın etkilendiğini ancak eski şehirdeki binaların hiçbirinin etkilenmediğini görüyoruz. Urfa da fay hattı üzerinde değil ve ziyaret ettiğimiz yerler çoğunlukla açık hava.

 

  1. Gaziantep: Bu şehirle ilgili gerçek şu ki; sadece eski kalenin bazı duvarları hasar gördü ve kelimenin tam anlamıyla başka hiçbir şey hasar görmedi. Ancak Nurdağı (kentin 70 km batısındaki bir ilçe) depremden kötü etkilendi. Ancak birçok kişi Nurdağı’nı bölge olarak bilmediği için haberlerde sürekli Gaziantep olarak yer aldı. Üstelik Diyarbakır gibi duraklarımızın %90’ı açık havada yer almaktadır.

Sanırım; Mardin’e gitmek güvenli mi, Adıyaman’a gitmek güvenli mi, Nemrut’a gitmek güvenli mi, Diyarbakır’a gitmek güvenli mi, Şanlıurfa’ya gitmek güvenli mi, Göbeklitepe gitmek güvenli mi? gibi soruları büyük oranda cevapladık.

Daha fazla zaman kaybetmeyin ve antik Mezopotamya’nın kuzey ucunu bizimle ziyarete gelin. Nocturnal Seyahat Acentası olarak önceliğimiz güvenliğinizdir.

Yerel rehberler eşliğinde eski şehir turları, bir destinasyonun zengin tarihini ve kültürünü keşfetmenin harika bir yolu olabilir. Yerel rehberler genellikle şehre benzersiz bir bakış açısı sunabilir ve yerel halkın günlük yaşamı ve gelenekleri hakkında fikir verebilir. Ayrıca, ziyaretçilerin kendi başlarına bulamayacakları, daha az bilinen manzaraları ve etkinlikleri önerebilirler.

Yerel bir rehber eşliğinde eski şehir turu yapmanın faydalarından biri de sunduğu kişiselleştirilmiş deneyimdir. Yerel rehberler genellikle şehirleri hakkında tutkulu ve bilgilerini ziyaretçilerle paylaşmaya hevesli. Turu ilgi alanlarınıza göre düzenleyebilir ve hızı tercihlerinize göre ayarlayabilirler.

Yerel rehberler eşliğinde eski şehir turlarının bir diğer avantajı da yerel halkı destekleme fırsatıdır. Bu turlar genellikle yerel olarak sahip olunan küçük işletmeler tarafından yürütülür ve turdan elde edilen para doğrudan topluluğa geri döner.

Yerel bir rehberle eski şehir turuna çıkarken, sorularla ve merak duygusuyla hazırlıklı gelmek iyi bir fikirdir. Yerel rehberler zengin bir bilgi birikimine sahiptir ve şehir ve tarihi hakkında sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Genel olarak, yerel rehberler eşliğinde eski şehir turları, yeni bir destinasyonu keşfetmenin ve yerel kültürü öğrenmenin eğlenceli ve bilgilendirici bir yolu olabilir.

Yerel Mardin Tur şirketleri ve turizm işletmelerini neden desteklemelisiniz ?

Mardin güncel olarak 9000 yıllık geçmişe sahip bir açık hava müzesi ve antik şehirdir. Gelişmekte olan turizm sektörü hızlı bir şekilde hiç bir yerde olmayan bir forma dönüşmektedir. Bölgemizin insanlarının sıcaklığı ve samimiyeti diğer turizm bölgelerinde görülenin aksine gelen misafirleri bir daha görmemek üzerine kurulu değildir. Şehrin kazanç kaynağı ile birlikte kültürü de evrilmekte bu yüzden turistik anlamda hizmet veren işletmeler bir misafirin defalarca geleceğini hesap ederek ileriye dönük hizmet verirken, Mardin’in Güneydoğu Anadolu kültürüne yakışır şekilde de güler yüzlü yaklaşımda bulunuyor.

Bu işletmelerden hizmet aldığınızda kendilerini bir tık daha yeniliyor, geliştiriyor ve sizler için daha iyi hale getiriyorlar. Mardin tur şirketleri kendi çalışma stillerini geliştirerek 2 kişiden 100 kişiye kadar detaylı turizm hizmeti vererek kendilerine ve bölge turizmine katkıda bulunuyorlar. Mardin’e geldiğinizde kültür turizmi yapacağınız için bir gruba ihtiyaç duymazsınız aksine, maksimum 10-12 kişilik gruplar ile bu antik şehrin tüm dokularını tadarak, koklayarak ve hissederek yaşarsınız!

 

Mardin Turları

Mardin Turizm Taşımacılık

Mardin’de bulunan ulusal şirketlerin aksine yerel şirketler daha detaylı geziler ve programlar yapabilmektedir. Yerel bir acente olarak büyüdüğümüz topraklarda sizler için birer yerli gönüllüyüz. Mardin tur şirketleri ile iletişim kurarken kişiye ve talebe özel turların yanı sıra grup turlarımıza da katılabilirsiniz.

Mardin’de yerel olarak

Mardin Seyahat Acentası

anlamında bulabileceğiniz bir çok seyahat acentası web sitesi vardır. Bu acentalardan fiyat almak için aramanız gerekir, fakat bizim web sitemizde ise tur paketleri fiyatları en uygun fiyatlar ve sürekli şeffaf bir şekilde paket içeriklerinde yazmaktadır.

Mardin Tur Fiyatları

sorgusunda en uygun fiyatlar ile en kaliteli hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz.

Mardin Tur Şirketi

Türkiye Mart 2020 tarihinden beri Covid-19 pandemisi ile mücadele etmektedir. İlk dönemlerde vakaların çokluğu insanları korkuttu ve evlerine kapanmalarına neden oldu, tabi bu durum tüm Türkiye’de turizm sektörünü durma noktasına getirdi. Bir çok otel, acente ve rehber zorlukla ayakta durabilmekte ve tüm ümitlerini 2021 yılının turizm getirisine bağlamıştır.  2021 Yılının Mart ayını bitirmek üzereyiz ve maalesef henüz 2019 yılının neredeyse %15’i kadar rezervasyon alınmış durumda.  Sezon başlangıcı bize gösteriyor ki bu yıl da çetin geçecek ve turizme olan beklentinin yüksek tutulmaması gerek. Aksi takdirde beklenti içerisinde bir  takım yatırımlar yapılabilir ve kısa vadede karşılık alınmayabilir.

Mardin ve Güneydoğu yakın zamanda vaka sayılarının düşmesi ile haritalarda mavi renge döndü ve bölge daha da dikkat çekmeye başladı. Bütün talebin Ramazan bayramı döneminde toplanması ise herkesi tedirgin etmektedir. Batı illerindeki virüsün bu dönemde buraya taşınması kadar açık ve kolay bir olay olamaz. Siz misafirlerimizden ricamız rezervasyonlarını yoğun tarihler dışında müsait oldukları başka zamanlara yayarak, kalabalık ve bulaşma riskinin önüne geçmesidir.

Saygılarımızla.

The post Pandemi sürecinde Mardin ve bölge turizmi nasıl etkilendi ? appeared first on Yerel Butik Mardin Turu & Kültür Turları.

Merhabalar,

Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri olan turizm sektörü Mardin ve tüm Türkiye’de durma noktasına gelmiştir. 2021 yılında gelen aşı haberlerinin umut vaad etmesiyle rezervasyonlar ve bir takım hazırlıklar yeniden yapılmaya başlanmıştır. Bu hareketlilik ile turizm sektörü 2020 yılında yaşadığı kayıpları telafi etmeye çalışacaktır.

Peki yeni normalde turizm sektöründe ne gibi kalıcı etkiler oluştu ? Düşüncemiz öncelikle artık grup turlarından çok özel ve münferit turlarda artış olacağıdır, bu anlamda da turizm acentelerinin küçük kapasiteli araçlara daha çok ağırlık vermesi gerekmektedir. 2, 3 ve 4 kişilik tur rezervasyonlarında artış görülmektedir. Grup turlarında ise bundan sonra acente ve tur operatörlerine düşen görev ise seyahat süresince misafirlerin sağlığını mümkün oldukça korumaktır. Sağlık sigortaları zamanında ve tam olarak yapılmalı, maske, dezenfektan ve kişisel hijyen ürünlerin misafirlere ücretsiz sunulmalıdır. Özellikle uluslar arası turlarda bu kurallara ekstra uyulması ve ilgi kaybeden avrupa turizm pazarından mümkün oldukça ilgiler Türkiye’ye çekilmelidir.

2021 yılı turizm dengelerinin yeniden kurulması demektir, bu dönemde hazırlanacak yeni destinasyonlar ve rotalar bundan sonraki gidişatı belirleyecek. Doğa ve milli park gibi alanlara talep artacak ve buralarda yoğunluk oluşacaktır, aynı zamanda bu gibi alanlarda bulunan tesislerin bu yeni düzene ayak uydurmaları ve turizm pazarında Türkiye adına destek olmaları gerekmektedir.

The post Pandemi Sonrası Yeni Normalde Turizm Nasıl Olacak ? appeared first on Yerel Butik Mardin Turu & Kültür Turları.

Merhaba,

Türkiye ve tüm Dünya bildiğiniz gibi pandemi ile mücadele etmekte, bir çok sektör pandemi döneminde çok büyük yaralar aldı ve sarmaya çalıştıkça vaka sayılarındaki artış ve yeni alınan önlemler bu sektörlerdeki durgunluğu devam ettiriyor. Bu durgunluk iş yeri sahibinin ve çalışanların içinden çıkılamaz bir ekonomik krize girmesini sağlamış ve devam ettikçe durum daha da kötüleşmektedir.

Başta turizm sektörü dışarı çıkma yasakları, kapanmalar ve sınır kapılarının kapanması ile yeterince yerinde saymıştır. Bu sektördeki tüm çalışanlar A’dan Z’ye neredeyse 1,5 yıldır hiç çalışmadı ve bir gelir elde edemedi. Bir çoğu farklı sektörlere yönelerek geçimlerini sürdürmeye çalıştılar, bu sektör karmaşası hali hazırda durmuş olan diğer sektörlerde de olduğu için ülkeler Dünya genelinde ekonomik açıklar vermeye başladı ve bu ekonomik açığın kapanması ve yeni normale dönüş tahmini olarak 5-6 yıl sürecektir. Bu süreç boyunca sektörler değişecek, gelişecek ve belki de bazı meslekler ortadan kalkacaktır.

Yeni Dünya tamamen teknoloji alt yapısı üzerine kurulduğu için iş yeri ve şirketlerin eleme kriteri kesinlikle dijital Dünya’ya uyum ile olacaktır. İster yeni, ister eski olsun tüm işyerleri yeni düzene ayak uydurduğu sürece ayakta kalacaktır. Devletlerin üzerine düşen en büyük görev ise destek verilecekse dijitalleşme üzerine yatırım yapan şirketlere teşvik ve destek sağlamasıdır, bu sayede gelişen şirketlerin olduğu bir piyasa çok daha hızlı ve sağlam şekilde gelişeceğinden eskisinden daha da iyi bir duruma gelebilir.

 

The post Ekonomik Gidişat ve Turizm Üzerinde Etkisi Nedir ? appeared first on Yerel Butik Mardin Turu & Kültür Turları.

Merhaba,

Türkiye’de neredeyse bir buçuk yıldır devam eden pandemi mücadelesi kapsamında son olarak tam kapanma sürecine girdik, tam kapanma süreci bitmek üzere. Herkesin beklentisi tam kapanma sonrası kademeli olarak cafe, restaurant ve otel gibi turizm hizmeti veren işletmelerin yeni normalleşmeye göre açılmasıdır. Beklentinin bu yönde olması maalesef açıklamaların yönünün değiştirmiyor, hükümet henüz tam kapanma sonrası nasıl adımlar izleneceği hakkında bilgi vermiş değil. Bu yüzden işletmeciler ve turizm müşterileri herhangi bir karar veremiyor ve plan yapamıyor.

Turizm sektöründe rezervasyonlara baktığımızda tam kapanma sonrası yükselmesi beklenen rezervasyonlarda bu açıklamaların gecikmesi nedeniyle henüz bir hareketlilik yok. Beklenti ise aşı kartı uygulaması ile düzenli olarak pandeminin atlatılması ve normalleşmeye geçilmesi. Tam kapanma sürecinde zaten hükümetin yanlış uygulamaları nedeniyle turizm durma noktasına geldi. Ülkemizde yabancı turistlerin gezmesine izin vardı evet ama gel gelelim kimse tam kapanma yani lockdown sürecinde bir ülkeyi ziyaret etmek istemiyor, diyelim ki geldi bu defa da müze ve ören yerlerinin çoğu kapalıydı. Turizm bakanlığının bu tam kapanmada yabancı turistlere izin verirken düşünmesi gereken bir konu da bu turistlerin nereyi gezeceği idi. Gel gör ki özellikle turizm anlamında yeni ve büyük adımlar atılmış olan Doğu ve Güneydoğu bölgesinde müze ve ören yerlerinin neredeyse %75’i kapalı idi.

Tam kapanma sürecine rağmen gelen turiste sağ gösterip sol vurduk, izin verdik ama gezecek yer bırakmadık. Bu döneminde hayal kırıklığı ile bitmesinin ardından bir açıklama olmaması ve rezervasyonların boş kalması turizm sektörü çalışanlarını bir kez daha düşündürüyor. 2021 sezonu da rezervasyonsuz geçerce Allah yardımcımız olsun..

 

The post Kısıtlama Sonrası Turizm Sektöründeki Beklentiler Nelerdir ? appeared first on Yerel Butik Mardin Turu & Kültür Turları.