Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Canlanan Anılar

Merhaba Sevgili Tarih Severler,

 

Hepimiz biliyoruz ki yaşam koşuşturması sırasında insanlar bir çok şeyi unutabiliyor. Stres ve hırs insanlarda her zaman galip gelip yemek yemeyi bile unutturabiliyor, işte en çokta bu gibi anlarda. Eski alışkanlıklarımız, arkadaşlarımız veya eskiden sevdiğimiz şarkılar gibi bizde ayrı bir yeri olan belleğimiz de arka plana atılabiliyor.

Mardin gibi mozaik bir kentin en önemli özelliği ise size bu gelenek, adet ve alışkanlıklarınızı hatırlatacak bir çok şeyin olmasıdır. Tarih burada daima yaşar ve yaşanır, kimi zaman bir nesne veya eski bir arkadaşın bizi eski anılara götürdüğü gibi bir koku veya bir şarkının da bizi eskilere sürüklediği sık görülür. Burada eski olan hep kalır, yeni olan bazen yadırganır. Memleket olarak değerlerimize, anılarımıza ve birbirimize sahip çıkarız ve çıkmaya da her zaman devam edeceğiz.

Her şeyin yanında farklı dinden-aynı dili bile konuşmayan bir insan bile bu anıları hatırlatır ve yaşatır. Süryani ve Müslümanlar mutlaka birbirleri için özel olan günleri (bayramlar,cuma veya ramazan) hatırlar, kutlar ve aynı heyecanı yaşamak ister. Süryaniler için özel olan Paskalya ve Noel bayramları unutulmaz yine Müslümanlar tarafından tebrik eder saygı gösterilir. İşte bu zamanlarda burada ve bu insanlarla yaşıyor olduğunuz için sevinir ve içiniz sevgi dolar. Mozaik’in merkezi işte böyle başlar, böyle oluşur. Umarım hiç bir zaman bu karşılıklı sevgi, saygı ve denge bozulmaz. Artık mutluluk şehri olarak anılırız. 

 

Saygılarımla.

Oylamak İçin Tıklayınız!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]