Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Nemrut Turları

MÖ 250’den beri bölge, Seleukos ve Part İmparatorlukları arasında yer almaktadır. Verimli topraklardan ve bir dizi bağımsız ideolojik yöneticiden yararlanan stratejik bir konuma sahiptir. Mithridates I Callinicus, Seleukos İmparatorluğu’ndan koptu ve MÖ 109’da bağımsız Kommagene Krallığı’nı kurdu ve başkenti Arsameia’da kurdu. O bir prensin oğlu ve Pers kralları Büyük İskender ve Darius Darius ile kanı var.

Kommagene Krallığı, Yunan ve Pers kültürünün din, kültür ve geleneklerinin bütünleşmesi ile gurur duyan güçlü bir krallıktır. MÖ 64 yılında öldü ve yerini Romalılarla saldırmazlık antlaşması ilan ederek bir devlet adamı olarak sergileyen oğlu Antiochus I Epiphanes aldı.

Antiochus, ekonomik ve politik olarak başarılı bir şekilde iktidarı ele geçirdikten sonra tanrı benzeri bir konuma layık olduğuna inandı ve saygı göstermek için bir tapınak ve cenaze höyüğü inşa edilmesini emretti. Büyüklüğü ve konumu, kendisini ve ebedi hayat hakkındaki düşüncelerini yansıtır ve ölümden sonra ruhunun Zeus ile cennete gireceğini duyurur.

Ancak, Antiochus’un ve tanrıların devasa heykelleri, kısa saltanatı MÖ 38’de sona erdiği için onun yönetimi altında kaldı. Partlarla yan yana savaştı ve daha sonra onu tahttan indiren Romalılardan ayrıldı. Daha sonra Roma İmparatorluğu Kommagene Krallığı’nı ele geçirdi.

Antiochus ve heykeli, Alman mühendis Karl Puchstein 1881’de bölgeyi araştırırken onları tesadüfen keşfedene kadar yüzyıllar boyunca neredeyse unutulmuştu. İki yıl sonra, yakın bir inceleme için Karl Humann ile geri döndü, ancak 1953’e kadar bir ekip Amerikalı arkeologlar geri döndü ve kapsamlı bir araştırma yaptı. O zamandan beri, uzak konumuna rağmen, site Türkiye’nin en popüler cazibe merkezlerinden biri olmuş ve nemrut turları yapılmaktadır.

Oylamak İçin Tıklayınız!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]