Mardin Oto Kiralama, Mardin Gezilecek Yerler, Mardin Otelleri, Mardin Turu, Mardin Gezisi

Kısıtlama Sonrası Turizm Sektöründeki Beklentiler Nelerdir ?

Merhaba,

Türkiye’de neredeyse bir buçuk yıldır devam eden pandemi mücadelesi kapsamında son olarak tam kapanma sürecine girdik, tam kapanma süreci bitmek üzere. Herkesin beklentisi tam kapanma sonrası kademeli olarak cafe, restaurant ve otel gibi turizm hizmeti veren işletmelerin yeni normalleşmeye göre açılmasıdır. Beklentinin bu yönde olması maalesef açıklamaların yönünün değiştirmiyor, hükümet henüz tam kapanma sonrası nasıl adımlar izleneceği hakkında bilgi vermiş değil. Bu yüzden işletmeciler ve turizm müşterileri herhangi bir karar veremiyor ve plan yapamıyor.

Turizm sektöründe rezervasyonlara baktığımızda tam kapanma sonrası yükselmesi beklenen rezervasyonlarda bu açıklamaların gecikmesi nedeniyle henüz bir hareketlilik yok. Beklenti ise aşı kartı uygulaması ile düzenli olarak pandeminin atlatılması ve normalleşmeye geçilmesi. Tam kapanma sürecinde zaten hükümetin yanlış uygulamaları nedeniyle turizm durma noktasına geldi. Ülkemizde yabancı turistlerin gezmesine izin vardı evet ama gel gelelim kimse tam kapanma yani lockdown sürecinde bir ülkeyi ziyaret etmek istemiyor, diyelim ki geldi bu defa da müze ve ören yerlerinin çoğu kapalıydı. Turizm bakanlığının bu tam kapanmada yabancı turistlere izin verirken düşünmesi gereken bir konu da bu turistlerin nereyi gezeceği idi. Gel gör ki özellikle turizm anlamında yeni ve büyük adımlar atılmış olan Doğu ve Güneydoğu bölgesinde müze ve ören yerlerinin neredeyse %75’i kapalı idi.

Tam kapanma sürecine rağmen gelen turiste sağ gösterip sol vurduk, izin verdik ama gezecek yer bırakmadık. Bu döneminde hayal kırıklığı ile bitmesinin ardından bir açıklama olmaması ve rezervasyonların boş kalması turizm sektörü çalışanlarını bir kez daha düşündürüyor. 2021 sezonu da rezervasyonsuz geçerce Allah yardımcımız olsun..

 

Oylamak İçin Tıklayınız!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]